به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - مطالب هفته سوم اردیبهشت 1397

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور: 6 استان از اعتبارات بیابان‌زدایی بهره می‌برند/ جزئیات برنامه سازمان جنگل‌ها برای مقابله با ریزگردها

تاریخ:پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397-06:47 ب.ظ

خلیل آقایی ظهر امروز در حاشیه بازدید از عملیات مالچ‌پاشی در منطقه جلیعه گطاره در دشت آزادگان با اشاره به کیفیت کار مالچ‌پاشی با بیان اینکه گستردگی کار خیلی زیاد است، افزود: اعتبارات خوبی در زمینه مبارزه و مهار ریزگردها به ما داده شد و همه اعتبارات 150 میلیون دلار مصوب برای بیابان‌زدایی است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: سال‌های گذشته 6 استان دیگر نیز از این اعتبارات بهره می‌بردند، اما همه اعتبارات 150 میلیون دلاری مصوب مجلس برای خوزستان است.

آقایی با بیان اینکه در این رابطه حرف‌وحدیث‌هایی وجود دارد و اشتباهاتی هم صورت گرفته، افزود: گفته می‌شود که اعتبار 150 میلیون دلاری مبارزه با ریزگردها در سال‌های گذشته متعلق به 6 استان بوده، اما امسال همه این اعتبارات متعلق به خوزستان است.

وی در خصوص میزان تخصیص بودجه 150 میلیون دلاری مبارزه با ریزگردها در خوزستان، گفت: اعتبارات هنوز توزیع نشده و تخصیص نیافته است.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد: برای اولین بار بود که رقم نزدیک به 15 هزار هکتار مالچ‌پاشی را در خوزستان شاهد بودیم که جا دارد از همکاری و مشارکت منابع طبیعی خوزستان و وزارت نفت، جهاد کشاورزی و استانداری خوزستان تشکر کنیم.

آقایی با ابراز خرسندی از روند عملیات مالچ‌پاشی در اراضی بیابانی دشت آزادگان، گفت: کار خوبی را که انجام دادند نشان‌دهنده این است که می‌توان بهتر و بیشتر از این کار کرد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌ شده است که تعداد 20 هزار هکتار مالچ‌پاشی شود که تعداد 5 هزار هکتار به آن افزوده شد، مطرح کرد: عرصه بیابانی که در پیش داریم بیشتر از این‌ها است،  و در استان خوزستان 1 میلیون و دویست هزار هکتار عرصه بیابانی داریم.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در شهرستان‌های اهواز، دشت آزادگان، حمیدیه و شوش 100 هزار هکتار بیابان وجود دارد که نیاز به مالچ‌پاشی دارند، بیان کرد: با این روند چنانچه هرسال 20 هزار هکتار مالچ‌پاشی کنند 5 سال زمان می‌برد تا همه این عرصه‌ها مهار شود.

آقایی افزود: اما اگر اعتبارات مقابله با ریزگردها تأمین شود و کمک و مساعدت استانداری هم باشد کار زودتر تمام می‌شود.

وی با اشاره به طرح نهال‌کاری کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد شرق اهواز گفت: در این کانون‌ها ضعیف عمل کردیم و در این خصوص و تعارف نداریم، باید به‌ عنوان دستگاه دولتی و مسؤول منابع طبیعی از حضور مردم برای پوشش گیاهی به هر شکلی برای تثبیت شن‌های روان استفاده کنیم.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تأکید کرد: قبلاً اراضی ملی در قالب ماده 3 قانون به‌ صورت واگذاری 3 ساله بود، اما اکنون این به دوره 10 ساله تبدیل‌ شده که تا 3 بار و 30 سال تمدید می‌شود.

 آقایی گفت: باید فضایی را فراهم کنیم که مردم احساس مالکیت کنند هم نهال‌کاری کنند هم درآمد اقتصادی برای خودشان فراهم کنند.

وی بیان کرد: چنانچه این فضا را فراهم کنیم و این عرصه‌ها را به‌ صورت 30 ساله در اختیار آن‌ها قرار دهیم آن‌ها می‌توانند به‌ صورت‌های مختلف از آن استفاده کنند.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد: از منابع طبیعی درخواست کردیم که عرصه‌های طبیعی و اراضی ملی که بیابانی هستند را برای ایجاد پوشش گیاهی و فضای سبز در اختیار مردم قرار دهند.

آقایی در خصوص چگونگی تأمین حقابه برای طرح نهال‌کاری کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد شرق اهواز گفت: دنبال این نیستیم که برای تأمین حقابه طرح نهال‌کاری از کسی آب بگیریم، اگر آب موجود هست از آن استفاده می‌کنیم و یا طی دو سال که نهال تثبیت می‌شود به طرق مختلف آب آن را تأمین می‌کنیم.

وی افزود: در طرح نهال‌کاری کانون‌های فوق حاد ریزگرد شرق اهواز مثل زراعت دنبال حقابه دائمی نیستیم و آنچه برای ما اهمیت دارد پوشش گیاهی است.
ژ"
نظرات() 

شکست تازه عربستان؛ این بار در مالزی

تاریخ:پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397-06:47 ب.ظ

این هفته «نجیب رزاق» نخست وزیر پیشین مالزی که آمد و شد بسیاری به عربستان داشت و در دور قبلی انتخابات از آل سعود رشوه گرفته بود شکست خورد و ائتلاف تحت رهبری سیاستمدار کهنه‌کار مالزی توانست بیشترین کرسی‌ها را به دست آورد.

در انتخابات ماه می 2018 در مالزی، ائتلاف مخالفان تحت رهبری «ماهاتیر محمد» در رخدادی بی‌سابقه توانست با کسب 121 کرسی به بیش از 6 دهه حاکمیت بی‌رقیب حزب حاکم مالزی پایان دهد. در مقابل ائتلاف جبهه ملی که از سال 1964 حزب حاکم در مالزی بود، تنها توانست 79 کرسی به دست آورد. این ائتلاف با رهبری نجیب رزاق در انتخابات سال2013 موفق شده بود 133 کرسی به دست آورد.

نجیب رزاق نخست وزیر پیشین مالزی در سال 2015 به دلیل فساد مالی و دریافت رشوه از عربستان سعودی در طول انتخابات، مورد بازجویی قرار گرفت. رزاق البته این مبلغ را هدیه آل سعود به خود نامیده و گرفتن رشوه را رد کرده بود.

نخست وزیر پیشین مالزی و رهبر ائتلاف جبهه ملی مالزی بعد از انتخابات سال 2013، به اختلاس 700 میلیون دلاری از شرکت توسعه استراتژیک مالزی موسوم به «ام. دی. بی. یک» متهم بود که رزاق اسناد مرتبط با آن را جعلی می‌دانست. بر اساس آن اسناد، طی سال 2013 و در جریان مبارزات انتخاباتی، بعد از دو معامله بزرگ، مبلغ 620 میلیون دلار و سپس مبلغ 61 میلیون دلار به حساب نجیب رزاق واریز شده بود. این رسوایی مالی رزاق که مربوط به رشوه سعودی‌ها به وی بود، در سال 2016 به خشم مردم و احزاب مخالف دولت و تجمعات هزاران نفری منجر شد.

 

در دوران نخست وزیری نجیب رزاق، مقامات بلندپایه مالزی دائما به عربستان سعودی سفر می‌کردند و در یک مورد وزیر دفاع مالزی اندکی پس از آغاز حمله جنگنده‌های عربستان به مردم یمن، با سفر به ریاض با مقام‌های امنیتی و نظامی عربستان دیدار و به طور ضمنی از این حملات حمایت کرده بود.

افزایش همکاری مالزی با عربستان و افشا شدن نقش عربستان در حمایت از نفوذ افراط‌گرایان در مالزی منجر به اعتراضات مردمی، اندیشمندان و برخی سیاسیون مالزی شد.

به گفته برخی تحلیل‌گران، عربستان به رزاق کمک‌ مالی می‌کرد تا سیاست خارجی مالزی را دیکته کند. در سال 2017 بعد از سفر 4 روزه ملک سلمان پادشاه عربستان به کوالالامپور، در بیانیه مشترکی میان دولت مالزی و حکومت عربستان، ادعاهایی علیه ایران مطرح شد و مالزی در کنار عربستان ایران را به دخالت در امور دیگر کشورها متهم کرد.

بعد از انتشار اخباری مبنی بر فساد مالی نجیب رزاق نخست وزیر پیشین مالزی و گرفتن رشوه از عربستان، ماهاتیر محمد سیاستمدار کهنه‌کار و نخست وزیر دوران باشکوه مالزی، بار دیگر و این بار در سن 92 سالگی، به عرصه سیاست بازگشت. وی رهبری ائتلاف مخالفان حزب حاکم را برعهده گرفت و توانست در انتخابات اخیر مالزی پیروز شود.

ماهاتیر محمد متولد سال 1925 و فارغ‌التحصیل پزشکی است. او که بین سال‌های 1981 تا 2003 نخست‌وزیر مالزی بوده، نقش مهمی در حرکت مدرن‌سازی این کشور داشته و وضعیت این کشور را می‌توان به پیش و پس از نخست‌وزیری او تقسیم کرد.

رشد اقتصادی سالانه 10 درصدی، بهبود چندین برابری استانداردهای زندگی و کاهش قابل توجه فقر، بی‌سوادی، مرگ و میر نوزادان و دیگر شاخص‌های رفاهی و اجتماعی از جمله دستاوردهای دوران موفق حضور وی در صدر دولت مالزی است.

وی چندین سفر به ایران داشته و ایران را یکی از «پیشگامان تمدن» بشری توصیف کرده است. 
ژ"
نظرات() 

سردبیر هاآرتص: این راکت‌ها، انتقام ایران نبود

تاریخ:پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397-06:46 ب.ظ

بامداد امروز (پنجشنبه) جنگنده‌ها و توپخانه‌های رژیم صهیونیستی در واکنش به حملات راکتی ادعایی به بلندی‌های جولان اشغالی، تجاوز هوایی گسترده‌ای را به خاک سوریه شروع کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی است این راکت‌ها از سوی نیروهای حامی ایران شلیک شده و در پاسخ به آن، پایگاه‌هایی که مدعی حضور ایران در آن بودند را هدف قرار دادند. (جزئیات بیشتر)

در حالی که ارتش سوریه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پدافند این کشور با بیش از نیمی از موشک‌های شلیک‌شده رژیم صهیونیستی مقابله کرده و همچنین مقامات دولتی و پارلمانی سوریه مثل «فارس شهاب» تاکید می‌کنند این نیروهای آنها بودند که راکت‌ها را به سمت جولان اشغالی شلیک کردند اما مقامات نظامی اسرائیل و مقامات غربی متحد تل‌آویو اصرار دارند تا مسئله را ایرانی اسرائیلی جلوه دهند و بگویند ایران عامل و هدایت‌کننده این حمله بوده است.

همچنین تحلیلگران و کارشناس‌های متعدد صهیونیست مدعی هستند چند خمپاره و راکتی که به سمت جولان اشغالی شلیک شده، همان انتقام ایران است که مقامات سیاسی و نظامی تهران بارها بر حتمی بودن آن تاکید کرده‌اند.

در حالی که خمپاره‌های ادعایی که به جولان اشغالی برخورد کردند، از جنوب و استان قنیطره شلیک شدند – جایی که بخشی از آن در اختیار معارضان و تروریست‌ها و بخش دیگری از آن در اختیار نیروهای مردمی و ارتش سوریه است.

«اصاف رونل» سردبیر اخبار خارجی روزنامه «هاآرتص» اما با رد ادعاها مبنی بر انجام شدن و بعد شکست خوردن انتقام ایران، در توئیتر خود نوشت: «برای من سخت است که باور کنم "این" واکنش (انتقام) ایران بود که منتظرش بودیم.»


عبور موشک‌های پدافندی از آسمان سوریه

 

رونل با اشاره به حمله چند هفته قبل رژیم صهیونیستی به پایگاه تی4 و شهید شدن چند مستشار ایرانی، افزود: «(با حمله دیشب) ایران دلایل بیشتری برای انتقام (سخت‌تر) دارد».

از طرفی «جاناتان کانریکاس» دیگر سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی به خبرنگاران گفت که پیش از حملات هوایی گسترده به خاک سوریه، روسیه را از طریق کانال‌های ارتباطی در جریان جزئیات این حمله از پیش برنامه‌ریزی شده قرار داده بودند.

این جمله نشان می‌دهد که ابتدا رژیم صهیونیستی حمله به سوریه را آغاز کرده و سپس پاسخ راکتی سوریه را دستمایه متهم کردن ایران قرار دادند.

این در حالی است که شبکه «المیادین» پیشتر به نقل از منابع نظامی سوری گزارش داده بود این پدافند هوایی سوریه بوده که به سمت جنگنده‌های رژیم صهیونیستی شلیک کرده است.

المیادین به نقل از منابع میدانی می‌گوید که «پدافند هوایی سوریه، موفق شده حدود هفتاد درصد موشک‌های اسرائیلی را رهگیری و منهدم کند». 

پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که 28 جنگنده اسرائیلی در حملات امروز به نقاطی از سوریه که شامل اف-15 و اف-16 است، مشارکت داشته‌اند و مجموعا 60 موشک شلیک کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه نیز گفته است که پدافند هوایی سوریه، بیشتر از نصف موشک‌های شلیک شده را منهدم کرده است. این موشک‌ها به گفته وزارت دفاع روسیه، نقاطی که ایرانی‌ها در آن هستند و همچنین سامانه‌های پدافند هوایی و جنوب سوریه را هدف گرفته بود. 


نقشه‌ای که ارتش رژیم‌صهیونیستی از اهداف حمله در سوریه منتشر کرد

 
ژ"
نظرات() 

واکنش مردم آلمان در مواجهه با پرچم رژیم صهیونیستی در سطح شهر

تاریخ:سه شنبه 18 اردیبهشت 1397-05:57 ب.ظ

روزنامه بیلد آلمان  در قالب آزمایشی، پرچم رژیم صهیونیستی را در خیابان‌های چند شهر این کشور نصب کرده است تا واکنش مردم را ارزیابی کند.

مردی در حال آتش‌زدن پرچم رژیم صهیونیستی دیده می‌شود

نتیجه آزمایش بیلد نشان می‌دهد که  افرادی که با پرچم مواجه می‌شدند  یا آن را لگد می‌کردند یا پاره می‌کردند و یا به آتش می‌کشیدند یا اینکه در نزدیک‌ترین سطل اشغال می‌انداختند.

بیلد نوشته است که نتیجه این آزمایش شوکه‌کننده بود. پرچمی که در برلین قرار داشت، فقط 42 دقیقه پس از اینکه آویزان شد، برداشته، پاره و لگدمال شد. همچنین فیلمی از فردی در دست است که تلاش می‌کرد پرچم اسرائیل را آتش بزند.

در مونیخ هم نزدیک ایستگاه اصلی قطار،  پرچم پس از 61 دقیقه برداشته و به سطل زباله انداخته شد. همچنین در فرانکفورت هم تعدادی از افراد رهگذر به پرچم اسرائیل تف انداختند و عبور کردند و با گذشت 81 دقیقه، فرد دیگری پرچم را برداشت و به سطل زباله انداخت.در دویزبورگ هم  فردی پرچم را برداشت.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که چنین رفتارهایی در آلمان تحمل نخواهند شد.
ژ"
نظرات() 

نامه نمایندگان مجلس به سران قوا درباره ضرورت وحدت مسؤولان برای مقابله با تهدیدات خارجی و رفع مشکلات داخلی

تاریخ:سه شنبه 18 اردیبهشت 1397-05:56 ب.ظ

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به سران قوا درباره ضرورت وحدت قوای سه‌گانه برای حل مشکلات مردم نوشتند.

در همین زمینه، حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با فارس با اعلام این خبر بر ضرورت هماهنگی تمامی قوای سه‌گانه برای رفع مشکلات مردم تأکید کرد.

وی با اشاره به تهدیدات خارجی کشورمان تصریح کرد: در شرایط فعلی مقامات کشورمان باید تمامی اختلاف‌ سلیقه‌ها و مسائل سیاسی را کنار گذاشته و با جدیت به رفع مشکلات مردم بپردازند تا ضمن دفع تهدیدات خارجی دغدغه‌های عمومی هم محقق شود.

این نماینده مردم در مجلس مبحث یاد شده را یکی از محورهای این نامه عنوان کرد و افزود: در نامه ما به عنوان وکلای ملت در خانه ملت تأکید کرده‌ایم که آمادگی هرگونه همکاری با سایر قوا و نهادهای کشور برای رفع مشکلات مردم به خصوص در حوزه ارز، بیکاری و تأمین نیازهای اساسی داریم.

«نمایندگان در این نامه خواستار این شدند که قوای سه‌گانه با همبستگی و تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های لازم با جدیت رفع مشکلات معیشتی مردم را در دستور کار قرار دهند»

آزادیخواه در پایان تأکید کرد که نمایندگان مجلس ضمن آگاهی از شرایط جامعه اعلام می‌کنند که باید تمامی قوا تمام تلاش خود را با همبستگی و وحدت به کار گیرند تا شاهد ادامه یافتن برخی مشکلات اقتصادی برای مردم نباشیم.
ژ"
نظرات() 

حکومت قانون؛ پاسخی به نیاز اساسی جامعه

تاریخ:سه شنبه 18 اردیبهشت 1397-05:53 ب.ظ

حکومت قانون همچنان که آزادی عمل را مقید و عرصه آن را مشخص می سازد؛ اصلی ترین ضمانت را برای حقوق و آزادی شهروندان فراهم می آورد. در حکومت قانون همگان، از صدر تا ذیل هرم جامعه پاسخگو و مسوول هستند .

  انتشار فیلمی از برخورد شدید ماموران زن نیروی انتظامی با دختری جوان در یکی از پارک های تهران، در روزهای گذشته مورد توجهی ویژه و گسترده قرار گرفت ، مسئولان و برخی افراد مشهور در حوزه های مختلف درباره این رخداد اظهارنظر کردند.
این رخداد حتی موجب شد برخی رسانه ها اخباری از تصمیم شماری از نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر کشور منتشر سازند. «عبدالرضا رحمانی فضلی» اما در روزهای اخیر اعلام داشته این موضوع را به شکلی جدی پیگیری می کند و تا روز شنبه بررسی جامعی صورت گرفته و گزارش آن ارایه خواهد شد.
در همین ارتباط بود که معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اقدام ماموران را محکوم و در پیامی توییتری بیان کرد: این رفتارهای خشن و غیردینی در شان هیچ انسانی نیست. از سوی دیگر «شهیندخت مولاوردی» دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی در توییتر نوشت: انتشار کلیپ نحوه برخورد ماموران پلیس زن با مقوله بدپوششی و شیوه ارشاد آنها! بیش از پیش ضرورت تغییر رویکرد نهادهای فرهنگی و انتظامی از «باید» به «باور»، از «تبلیغ» به «تعمیق»، از «ظاهر» به «معنا» و از «فعالیت‌های محوری» به «اثربخشی» را نشان می ‌دهد.
سخنگوی ناجا نیز ضمن ابراز تاسف از این رویداد اعلام داشته پلیس به هیچ وجه چنین رفتارهایی را تایید نمی ‌کند. با این حال برخی با اشاره به اینکه فیلم انتشار یافته بخشی از ماجرا و اقدام ماموران واکنشی به اعتراض های شهروند مزبور بوده ، کوشیده اند تا از شدت و حدت انتقادات کاسته و بازخوردهای به شدت منفی را ناهمخوان با حادثه چند روز پیش نشان دهند.
با این حال نکته مهمی بسیاری از ناظران به آن اشاره دارند تاثیرات بسیار منفی انتشار چنین کلیپ هایی میان مردم است که کوتاه زمانی در فضای مجازی میان خرد و کلان به اشتراک گذاشته می شود و مخاطبانی چندمیلیونی می یابد.
برای بسیاری از این چند میلیون مخاطب شاید یکی از نخستین پرسش ها، چرایی بروز رفتارهایی واکنشی، خشونت آمیز، کاملا غیرحرفه ای و به دور از تدبیر است که در وهله نخست اطمینان از مسوولان اطمینان بخشی به جامعه را زایل می سازد و نگاهی بشدت منفی را درباره نحوه عمل و کارنامه ماموران برقراری نظم و امنیت را می پراکند.
نگاهی به اخبار برخی رسانه های عربی و غربی در روزهای اخیر نشان می دهد، این رخداد به خوراکی برای تبلیغات ضدایرانی رسانه های خارجی مبدل شده تا حیثیت و اعتبار نظام و ماموران آن را مخدوش سازد.
هر بار که رویدادی از این دست و به این شکل روی می دهد، با گذر چند روز رفته رفته تصاویر آن محو و در آرشیو هزاران عکس و فیلم بایگانی می شود اما آنچه از آن به جای می ماند رنجه ای ریز یا درشت است که اعتماد عمومی را می خراشد و جامعه را به پرتگاه های نومیدی، نارضایتی یا حتی انباشت خشم نزدیک می سازد.
در چنین رویدادهایی با وجود اعلان پیگیری مسوولان و حتی مجازات متخلفان، مرهمی شفابخش بر این رنجه ها نمی نشیند و گاه صحنه هایی مشابه در جایی دیگر و زمانی متفاوت تکرار می شود. دلیل این را نیز باید در لرزش و ضعف های بروز یافته بر پیکر حکومت قانون جست وجو کرد.
برای بسیاری حکومت قانون، چشمی بینا است که خطا و کاستی ها را از شهروندان و مسوولان و در یک کلام همگان می بیند و دستی توانا که نگهدار حقوق و آزادی ها است و همزمان دیواری بلند را در برابر اقدامات زیاده خواهانه، نامشروع و ناهنجار می چیند.
حکومت قانون نه بر اساس شعار و وعده و سخن که بر مصداق هایش پایه ریزی می شود. در این حکومت فراتر از اراده قانونگرایی، عمل به قانون و سرنهادن همگان به آن زمینه ساز دوام و قوام خواهد بود. نمونه ای از انتظارات شهروندان برای بروز حاکمیت قانون شکل گیری مطالبه ای در جهت اجرای هرچه سریعتر حکم یکی از مقامات پیشین قضایی و اجرایی بود تا یکسانی همگان در پیشگاه قانون تحقق یابد.
افزون بر دستگاه قضایی کشور که جایگاهی منحصر به فرد و بی بدیل را در تعیین سرنوشت حکومت قانون رقم می زند، بسیاری چشم به اقدام و عمل مسوولان اجرایی برای تحقق حقوق شهروندی دوخته و رویدادهایی نظیر اتفاق اخیر را محکی بر وعده و شعارهای رییس جمهوری و همراهانش می دانند ضمن اینکه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به عنوان مبدا ایجاد و پایه ریزی قوانین، تاثیری انکارناپذیر در تضعیف یا تزلزل حکومت قانون دارند.
علاوه بر این، پاسخ به انتظار و مطالبه عمومی در چنین صحنه هایی تنها با رسیدگی قاطع و کاملا قانونی به عملکرد طرفین ماجرای اخیر، انعکاس فراگیر نتایج آن و جلوگیری از تکرار میسر خواهد شد.
ژ"
نظرات() 

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: قدرت دفاعی ایران مانع هر تهدیدی است

تاریخ:سه شنبه 18 اردیبهشت 1397-05:53 ب.ظ


ادامه مطلب


ژ"
نظرات() 

صدور مجوز برای صنایع بزرگ و آب بر در مناطق خشک ممنوع شود

تاریخ:یکشنبه 16 اردیبهشت 1397-12:10 ب.ظ

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی این سازمان خواست با توجه به استمرار خشکسالی و شرایط آبی کشور بازنگری و اصلاح سریع «ضوابط و معیارهای استقرار صنایع در کشور» را در دستور کار قرار دهد.

کلانتری با یادآوری شرایط دشوار بسیاری از تالاب‌ها، دریاچه‌ها، هورها و رودخانه‌های دائمی کشور که خشک و نیمه خشک شد‌ه‌‌اند، افزایش دشت‌های دارای کسری ذخیره مخزن و در معرض کویری شدن بر اثر تخلیه غیر اصولی بیلان آب‌های زیرزمینی، افزایش گرد و غبار از کانون‌های مختلف که غالباً منشاء تالابی و دریاچه‌ای دارند، خواستار ممنوعیت صدور مجوز برای صنایع بزرگ و آب بر در مناطق خشک و مواجه با بحران کمبود آب شد.
ژ"
نظرات() 

آمار 90 درصدی مصرف آب کشاورزی غلط فاحش است/ وزارت نیرو امروز تنها به تأمین آب فکر می‌کند نه مدیریت تقاضای آب

تاریخ:یکشنبه 16 اردیبهشت 1397-12:09 ب.ظ


ادامه مطلب


ژ"
نظرات() 

نظام انتخاباتی جدید لبنان در یک نگاه

تاریخ:یکشنبه 16 اردیبهشت 1397-12:02 ب.ظ


ادامه مطلب


ژ"
نظرات() 

قائم مقام وزیر کشور: مدیران وزارت کشور حقوق شهروندی را پیگیری کنند

تاریخ:یکشنبه 16 اردیبهشت 1397-12:00 ب.ظ


ادامه مطلب


ژ"
نظرات() 

قاسمی صدور رای دادگاه آمریکا علیه ایران را محکوم کرد

تاریخ:یکشنبه 16 اردیبهشت 1397-12:00 ب.ظ

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام دادگاهی در آمریکا در صدور رای غیابی و سیاسی علیه ایران را محکوم کرد و گفت:جمهوری اسلامی ایران از حق خود برای مقابله با این فرآیند غیرقانونی استفاده می کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی با محکوم کردن اقدام دادگاهی در آمریکا در صدور رای غیابی و سیاسی علیه ایران در شرایطی که هیچ گونه شواهد و قرائنی مبنی بر مشارکت ایران یا اتباع ایرانی در حادثه 11 سپتامبر وجود نداشته، اعتراض شدید کشور را نسبت به صدور این گونه آرای سیاسی و مبتنی بر اتهامات بی پایه و اساس که در گذشته نیز تکرار شده است، اعلام کرد.
وی اظهار داشت: صدور این احکامِ مردود و غیرقابل قبول، نه تنها نظام حقوق بین الملل که مردم آمریکا به ویژه بازماندگان و قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر را به سخره گرفته است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآورشد: طراحان این بازی های سیاسی به عبث می کوشند با قلب واقعیت ها، روند دادرسی و نتیجه آن را به شکلی موهوم و حتی برخلاف فرایندی که در داخل آمریکا و در طول این سال ها علیه مرتکبین اصلی این اقدام تروریستی به پیش برده اند، منحرف و تاریخ را بدان گونه که خود می خواهند نگارش نمایند، اما بدون تردید چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: صدور این گونه احکام هم چنین نقض صریح و آشکار قواعد و رویه های پذیرفته شده حقوق بین الملل مبنی بر لزوم رعایت مصونیت قضایی دولت هاست و دولت جمهوری اسلامی ایران کلیه حقوق قانونی خود را برای مقابله با این فرآیند غیرقانونی محفوظ می دارد.
به گزارش ایرنا، یک دادگاه آمریکا بعد از ماه ها بررسی، جمهوری اسلامی ایران را به خاطر «نقش داشتن در حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001»، به پرداخت6 میلیارد دلار غرامت به بازماندگان این حملات محکوم کرد.
این در حالی است که تروریستهایی که 11سپتامبر سال 2001 سه هواپیمای مسافربری را به برجهای تجارت جهانی در نیویورک کوبیدند شامل 15 تبعه عربستان سعودی، 2 تبعه امارات متحده عربی، یک تبعه مصر و یک تبعه لبنانی بودند.
در تمام سال های بعد از این حادثه تروریستی اتباع عربستان سعودی متهمان اصلی این عملیات تروریستی و عملیات های تروریستی در پایتختهای کشورهای اروپایی بوده اند و بسیاری از محافل فکری و صاحبنظران مسائل تروریسم منشاء افراطی گری و تروریسم را عربستان سعودی می دانند.
در همین راستا مهر ماه 1395کنگره آمریکا با اکثریت قاطع آرا پس از ابطال حق رییس‌ جمهوری این کشور جهت وتو مصوبه کنگره درباره شکایت از عربستان سعودی، قانون موسوم به «جاستا» را تصویب کردند. جاستا طرحی بود که تحت عنوان «اجرای عدالت در برابر حامیان تروریسم» جهت تصویب به کنگره آمریکا ارائه شد تا با تصویب آن در دو مجلس سنا و نمایندگان بازماندگان و خانواده‌ های قربانیان عملیات تروریستی 11 سپتامبر 2001 میلادی از این حق قانونی برخوردار می شدند که از دولت سعودی غرامت دریافت کنند.
با گرم شدن روابط عربستان سعودی با آمریکای ترامپ عملا اجرای قانون جاستا به حاشیه رفته و دادگاههای این کشور طی رویکردی سیاسی و غیرحقوقی اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی وارد کرده و رای به پرداخت غرامت از سوی جمهوری اسلامی ایران به بازماندگان این حادثه تروریستی داده است.
ژ"
نظرات() 

خروج از برجام برای آمریکا هزینه دارد

تاریخ:یکشنبه 16 اردیبهشت 1397-11:58 ق.ظ


ادامه مطلب


ژ"
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic