به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - بررسی نتایج اقتصادی برجام؛ واقعیت هایی كه دیده نمی شوند

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

بررسی نتایج اقتصادی برجام؛ واقعیت هایی كه دیده نمی شوند

تاریخ:سه شنبه 31 فروردین 1395-02:13 ب.ظ

سهم تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای، درصد بسیار زیادی از ارزش كل تحریم های اقتصادی ایران بوده كه مفاد همه آنها به جز توقیف دارایی بانك مركزی و بانك های ایران، مقررات ITSR خزانه‌داری (تحریم پرداخت دلار) و مقررات Patriot311 خزانه‌داری (تحریم دسترسی بانك‌های ایران به حساب های كارگزاری در آمریكا) متوقف شده است.
با توجه به وقفه چند ساله در مناسبات اقتصادی كشورمان با جهان در بخش های مختلف، تحرك دوباره در این زمینه به زمان نیاز دارد تا بتواند ضمن رفع تبعات این تحریم ها، گام های خود را برای رونق دوباره و توسعه اقتصادی كشور محكمتر برداشت.
با این حال، برخی منتقدان دولت بدون توجه به نتایج تحریم بر اقتصاد كشور، مدعی بی اثر بودن برجام در حوزه اقتصاد هستند؛ در حالی كه نگاهی به شرایط پیش و پس از برجام، گویای آن است كه چرخه اقتصاد كشور با تحریم ها قفل شده بود و اكنون با رفع تحریم ها، شرایط برای تحرك و پویایی دوباره اقتصاد فراهم شده است.
نتایج برجام به خوبی نشان می دهد كه بخش قابل توجهی از تحریم‌های اقتصادی موجود بویژه تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای متوقف ‌شده ضمن اینكه بخشی از تحریم های ثانویه كنگره آمریكا نیز تعلیق و بخشی دیگر همانند دستور اجرایی شماره 13382 به دلیل خارج شدن اسامی از فهرست تحریم، متوقف شده است.
بر اساس متن برجام، بیش از 90 درصد تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای در همان روز اجرا (زمستان 94) متوقف شد. بنابراین تحریم‌های ثانویه علیه بانك‌ مركزی و بانك ها‌ی تجاری ایران، تحریم‌های فروش نفت، تحریم‌های ثانویه در مورد سرمایه‌گذاری در بخش نفت، گاز و انرژی ایران و تحریم‌های ثانویه در مورد بخش حمل و نقل و شركت كشتیرانی ایران از مهمترین تحریم هایی است كه در روز اجرا متوقف شد.
علاوه بر این، تحریم های اروپا در محورهای مهم همچون روابط بانكی، خرید نفت از ایران و بیمه نفتكش ها و بخش حمل و نقل ایران در روز اجرا تعلیق شده و همچنین خدمات سوئیفت برای بانك مركزی، بانك ملی، بانك تجارت، بانك توسعه صادرات، بانك سینا، بانك رفاه، بانك صنعت و معدن و بانك ملت از روز اجرا دوباره برقرارشد.
به گفته مسئولان بانك مركزی، اكنون 29 بانك كشور به سوئیفت متصل بوده و تنها سه بانك امكان بهره گیری از این پیام رسان را ندارند.
تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران، از منظر منبع تحریم‌كننده به سه دسته تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های آمریكا و تحریم‌های اتحادیه اروپا تقسیم شده بودند كه هریك از آن‌ها برای برداشته شدن، فرآیند و زمانبندی خاص خود را دارند، كه این روند در متن برجام و قطعنامه تشریح شده است.
فرآیند رفع تحریم‌ها با ورود به مرحله «اجرای توافق» آغاز ‌شد و در آن زمان سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریكا، بر اساس یك جدول زمانی تحریم‌های مشخص‌شده را تعلیق یا لغو كردند.
بر این اساس، بندهایی از آیین‌نامه اجرایی سال 2012 لغو و مفاد مربوطه آن‌ها در تصمیم سال 2010 اتحادیه اروپا در ارتباط با ایران، تعلیق ‌شدند.

** تحریم های اقتصادی رفع شده ایران
تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه كشورمان در رابطه با موضوع هسته ای، با اجرایی شدن برجام برطرف شد كه شامل موارد زیر است:
- نظام ممنوعیت واخذ مجوز حاكم بر نقل و انتقال مالی از ایران: ممنوعیت و محدودیت‌های انتقال پول به/از بانك‌های فعال در ایران به خصوص بانك مركزی و شعب خارجی آن‌ها كه در سال 2010 وضع و در سال 2012 تشدید شد.
- تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های بانكی: ممنوعیت افتتاح شعب بانك‌ها و موسسه های اعتباری ایرانی در كشورهای عضو اتحادیه اروپا، ممنوعیت همكاری با بانك‌ها و موسسه های اعتباری ایران بویژه بانك مركزی و همچنین ممنوعیت افتتاح دفاتر نمایندگی موسسه های مالی اروپایی در ایران.
- تحریم‌های مربوط به بیمه: ارائه خدمات بیمه‌ای به دولت ایران یا نهادها و اشخاص وابسته و همچنین به افراد و نهادها و شركت‌های فعال در حوزه سرزمینی ایران.
- تحریم‌های مربوط به حمایت مالی برای تجارت با ایران: ارائه حمایت مالی از جمله از طریق ارائه خط اعتباری صادرات، ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به افراد و موسسه هایی كه قصد تجارت با ایران را دارند.
- تحریم‌های مربوط به كمك‌های بلاعوض، كمك‌های مالی و وام‌های ترجیحی
- تحریم‌های مربوط به انتشار اوراق قرضه تضمین‌شده توسط دولت ایران: همكاری یا ارائه كمك، خرید و فروش یا وساطت در انتشار اوراق قرضه توسط دولت، بانك مركزی، بانك‌های مستقر در ایران یا بانك‌ها، اشخاص یا نهادهای تحت كنترل ایران.
- تحریم‌های مربوط به واردات نفت و گاز از ایران
- تحریم‌های مربوط به واردات فرآورده های پتروشیمی ایران
- تحریم‌های مربوط به صادرات تجهیزات كلیدی بخش های نفت، گاز و پتروشیمی
- تحریم‌های مربوط به سرمایه گذاری در بخش های نفت، گاز و پتروشیمی
- تحریم‌های مرتبط با كشتیرانی و كشتی سازی
- تحریم‌های مربوط به بخش حمل و نقل
- تحریم‌های مربوط به طلا، فلزات گرانبها و الماس، اسكناس و سكه
- تحریم‌های مرتبط با خدمات تبعی برای هر یك از گروه‌های فوق
علاوه بر این تحریم‌های در رابطه با فعالیت‌های منطبق با برجام شامل تحریم‌های مربوط به نرم‌افزار، تحریم‌های مربوط به فلزات، تحریم‌های مرتبط با خدمات تبعی برای هر یك از گروه‌های فوق نیز رفع شد.

** رفع تحریم سوئیفت مركز ثقل برداشته شدن تحریم های بانكی
اما رفع تحریم سوئیفت(ارتباط بین بانكی بین المللی) را می توان مركز ثقل برداشته شدن تحریم ها بانكی دانست كه بر اساس آن، افراد و نهادهایی همچون بانك مركزی كه ذیل این تحریم قرار گرفته بودند، از شمول آن خارج شدند.
لغو تحریم روابط بانكی در حالی بود كه در ۲۵ اسفند ۱۳۹۰ شركت سوئیفت در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام كرد:«به پیروی از تصمیم اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است تا ارائه خدمات ارتباطی به بانك‌ها و موسسه های مالی ایرانی كه موضوع تحریم اتحادیه اروپا هستند را قطع كند.»
در همین حال عباس عراقچی معاون وزیر خارجه، ۱۵ فروردین امسال اعلام كرد: زیرساخت تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای كاملا رفع شده است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه كرد: همه تحریم‌هایی كه باید لغو می‌شد، لغو شده است و قسمتی كه باید متوقف می‌شده متوقف شده و ما اكنون با شرایطی جدید مواجه هستیم.
وی گفت:‌ فروش نفت پیش از تحریم‌ها ۲.۵ میلیون بشكه بود كه پس از توافق ژنو به یك میلیون بشكه رسید. خریداران نفت ما در این مدت رفته‌اند و با كشورهای دیگر قرارداد بسته‌اند و ما باید دوباره مشتری‌های خود را پیدا كنیم و كسی نمی‌تواند انتظار داشته باشد كه از فردای توافق ما به همان میزان صادرات نفت كه در گذشته داشتیم بازگردیم.
عراقچی افزود: غربی‌ها باید تعهد می‌كردند كه تحریم‌های نفتی را بردارند، اما تعهد نداده‌اند كه برای ما مشتری خرید نفت پیدا كنند.
معاون وزیر خارجه یكی از مشكلات را زمان بر بودن بازگشت به شرایط پیش از تحریم برشمرد و افزود: یكی از آنها برقراری روابط بین المللی بانكی است كه وصل شدن دوباره این سیستم و برقراری روابط كارگزاری زمان‌بر است. این زمان بر بودن به لحاظ فنی مشكلی طبیعی است و كاری هم نمی‌توان كرد.

** برجام و سرنوشت صادرات نفت
به گفته عراقچی، پیش‌بینی می‌شود تا یك سال آینده فروش نفت به ۲.۵ میلیون بشكه برسد. آن هم در حالی كه تا پیش از تحریم ها، فروش نفت كشورمان بین 2.2 تا 2.4 میلیون بشكه در روز بود.
البته در این زمینه وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین رئیس جمهوری، مسایلی از روند ادامه دار بودن تحریم ها در صورت اجرا نشدن برجام را گوشزد كردند؛ به طوری كه قرار بوده مرحله دیگری از تحریم های اقتصادی علیه كشورمان كلید بخورد كه در آن صورت، صادرات نفت كشورمان به صفر می رسید.
علی طیب نیا در این رابطه افزود: صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در گذشته حدود 2 میلیون و 500 هزار بشكه در روز بود كه در زمان تحریم و آغاز دولت یازدهم به 900 هزار تا یك میلیون بشكه در روز كاهش یافت. با اجرایی شدن برجام و رفع تحریمها تاكنون 700 هزار بشكه به صادرات نفت اضافه شده است.
به گفته وی، براساس مرحله دوم تحریم های آمریكا، قرار بود یك میلیون بشكه از صادرات ایران كاسته شود كه با اجرای آن، صادرات نفت كشور به صفر می رسید.

** باز شدن نزدیك به ۲ هزار ال‌سی
عراقچی درباره روابط بین بانكی نیز افزود: این موضوع به خود بانك‌های كشورمان ارتباط دارد كه در برقراری این روابط كارگزاری، چقدر سریع بتوانند پیش بروند. تاكنون بانك‌های ما نزدیك به ۳۰۰ كارگزاری توانسته‌اند ایجاد كنند و نزدیك به ۲ هزار ال سی نیز تاكنون باز شده است.
یك كارشناس مسایل اقتصادی درباره برآورد آینده اقتصاد ایران بعد از رفع تحریم ها به ایرنا گفت: برای بررسی این مساله ابتدا باید محورهای اساسی در بخش تحریم های اقتصادی برجام را در نظر بگیریم و سپس فرض هایی برای ثابت نگه داشتن سایر شرایط بپذیریم.
مهدی تقوی با اشاره به رفع خطرات تحریم افزود: با تعلیق تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری شركت های اروپایی (توتال، شل، انی، استات اویل) در میادین نفت و گاز ایران و به تبع آن افزایش توان صادراتی و ارز‌ آوری كشور در سال‌های آتی در نظر قرار می گیرد.
وی، سرمایه‌گذاری خارجی در بخش پتروشیمی و زنجیره پایین دستی بخش نفت،سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه پالایشگاه نفت خام و كاهش خام فروشی در آینده، تكمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ظرفیت تولید سالانه فرآورده‌های نفتی، صادرات گاز به پاكستان، امارات و هند، تكمیل بخشی از فازهای پارس جنوبی و افزایش صادرات میعانات گازی و افزایش صادرات نفت خام به میزان یك میلیون بشكه در روز (بازگشت به مقدار سال 91) را از دستاورد های برجام در آینده دانست.
وی افزود: كسب حداكثر 50 میلیارد دلار درآمدهای ارزی نفت و گاز تا پایان سال 95 (از لحاظ ارزشی مشابه سال 92)؛ كاهش مشكل نقدینگی بنگاه های تولیدی به دلیل امكان گشایش اعتبارات مدت دار با بانك‌های خارجی، ثبات نرخ ارز و كاهش نرخ تورم را در پی خواهد داشت.
وی ادامه داد: رفع انسداد دلارهای بلوكه شده، نوسازی ناوگان هوایی و ورود تكنولوژی برای بخش تولید از دیگر مزایای برجام برای اقتصاد بوده است.
روند روزهای بعد از اجرای برجام به خوبی آثار آن را نشان می دهد، زیرا بسیاری از كشورها مترصد اعلام توافق هسته ای بودند تا مقام ها، نمایندگان و هیات های تجاری و اقتصادی خود را روانه ایران كنند. به عبارتی، سیر تحولات دیپلماسی اقتصادی دولت در فضای پسابرجام سبب شده تا شاهد نوعی مسابقه كشورها برای رسیدن به تهران باشیم و این، آینده روشنی برای پویایی در مناسبات اقتصادی بین المللی و رونق تولید و پیشرفت را در مسیر چشم انداز مورد نظر ترسیم می كند.


ژ"
نظرات() 
tinyurl.com
شنبه 18 خرداد 1398 06:02 ب.ظ
I used to be able to find good info from your content.
http://tinyurl.com/y5pa5jhw
جمعه 17 خرداد 1398 02:42 ب.ظ
Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running
off the screen in Opera. I'm not sure if this is a formatting issue or something to
do with web browser compatibility but I figured I'd
post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem solved soon. Thanks
http://tinyurl.com/y3bsprmd
دوشنبه 13 خرداد 1398 09:41 ب.ظ
hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise some technical issues using this web site, since I
experienced to reload the website a lot of times previous
to I could get it to load correctly. I had been wondering if
your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish
loading instances times will very frequently affect your
placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
Well I am adding this RSS to my email and could look out for a
lot more of your respective intriguing content.
Ensure that you update this again very soon.
Torri
شنبه 28 اردیبهشت 1398 09:11 ق.ظ
I have read a few excellent stuff here. Certainly price
bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you
place to create this sort of fantastic informative website.
Ben
جمعه 27 اردیبهشت 1398 06:52 ق.ظ
It's really a great and useful piece of info. I am glad that you
just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this.

Thanks for sharing.
Leonora
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 09:11 ق.ظ
My brother recommended I might like this web site. He was totally right.
This post actually made my day. You cann't imagine simply how
much time I had spent for this information! Thanks!
Betty
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 03:38 ق.ظ
Great blog here! Also your website loads up fast!

What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my website loaded up as fast as yours lol
tinyurl.com
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 10:53 ب.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research
on this. And he in fact ordered me lunch because I found it for him...
lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!

But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your blog.
http://tinyurl.com/y4jstdpr
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 08:46 ق.ظ
I've read several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.

I wonder how so much effort you put to make any such wonderful informative site.
Cruz
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 02:01 ق.ظ
I visited many sites but the audio feature for audio songs present at this
web page is in fact marvelous.
tinyurl.com
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 11:12 ب.ظ
Helpful information. Fortunate me I found your website by accident, and I am stunned why this twist of fate did
not took place earlier! I bookmarked it.
http://tinyurl.com/
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 03:32 ق.ظ
I needed to thank you for this excellent read!!
I definitely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post…
bit.ly
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 11:56 ق.ظ
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post.

Also, I have shared your website in my social networks!
Daniel Dantas
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 06:27 ق.ظ
Hurrah, that's what I was seeking for, what a data!
present here at this blog, thanks admin of this website.
Kira
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 06:00 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd definitely donate to
this superb blog! I guess for now i'll settle
for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group.
Talk soon!
Wiley
شنبه 7 اردیبهشت 1398 04:48 ب.ظ
Hi, always i used to check web site posts here in the early hours in the dawn, since i like to gain knowledge of more and
more.
Angeles
شنبه 7 اردیبهشت 1398 02:49 ق.ظ
I pay a quick visit day-to-day some web sites and information sites to read
articles or reviews, except this website offers feature based content.
tinyurl.com
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 12:03 ب.ظ
Really no matter if someone doesn't be aware of after that its up to other people that they will help, so
here it happens.
tinyurl.com
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 03:37 ق.ظ
Hi! This post couldn't be written any better!
Reading through this post reminds me of my old room mate!

He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!
Maritza
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 12:26 ق.ظ
Everything is very open with a very clear description of the challenges.
It was definitely informative. Your site is very useful.
Thanks for sharing!
Fernanda Tórtima
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:24 ب.ظ
hi!,I like your writing so so much! percentage we keep in touch extra about your article on AOL?
I require a specialist in this area to solve my problem.
Maybe that's you! Looking ahead to peer you.
Fernanda Lara Tórtima
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:57 ق.ظ
I'm more than happy to uncover this great site. I wanted to thank you
for your time due to this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and
I have you saved to fav to check out new things on your blog.
Grupo Coral
پنجشنبه 29 فروردین 1398 03:20 ب.ظ
Thanks , I've just been searching for information about this subject for a while and yours is the best I've came upon so far.
But, what concerning the conclusion? Are you sure
concerning the source?
http://tinyurl.com/y39y3kaj
چهارشنبه 28 فروردین 1398 06:00 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I've definitely picked up anything new from
right here. I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload the web site many
times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web hosting is OK?

Not that I'm complaining, but sluggish loading instances
times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
Well I'm adding this RSS to my e-mail and could look out
for much more of your respective intriguing content.
Ensure that you update this again very soon.
Carlos Magno Nunes Barcelos
چهارشنبه 28 فروردین 1398 03:33 ق.ظ
It is really a great and helpful piece of information. I
am glad that you simply shared this useful information with us.
Please keep us informed like this. Thanks for sharing.
Helene
جمعه 16 فروردین 1398 06:37 ب.ظ
What's up colleagues, how is the whole thing, and what you wish for to say on the topic
of this post, in my view its truly amazing designed for me.
http://tinyurl.com/y5bo6tca
پنجشنبه 15 فروردین 1398 07:21 ب.ظ
Wow, this post is nice, my sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to inform her.
hamilton dias de souza
سه شنبه 13 فروردین 1398 11:43 ق.ظ
I visit daily a few web sites and blogs to read content, except this website offers quality based writing.
http://tinyurl.com/y3xzehdg
یکشنبه 11 فروردین 1398 05:51 ب.ظ
Hey there this is kind of of off topic but I was wondering
if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
to get advice from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
Malcolm
یکشنبه 11 فروردین 1398 02:18 ب.ظ
Incredible story there. What occurred after? Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic