به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - فهیم: از «قیصرها» به خواهرفروشی در سینما رسیده‌ایم!

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

فهیم: از «قیصرها» به خواهرفروشی در سینما رسیده‌ایم!

تاریخ:سه شنبه 31 فروردین 1395-01:58 ب.ظ

نشست نقد و بررسی «کوچه بی نام» با حضور «محمدتقی فهیم» و «جبار آذین» از منتقدین سینما در حالی برگزار شد که بر خلاف توافق قبلی، هاتف علیمردانی و منصور لشگری قوچانی در جلسه حاضر نشدند.

فیلم در راستای فیلم های افراطی به موضوعات اجتماعی ساخته شده

به گزارش فارس، در ابتدای بحث «محمد تقی فهیم» گفت: این فیلم از جمله تولیداتی است که سینمای ایران در مقطعی، گرایش افراطی به سمت طرح و نمایش موضوعات اجتماعی با پایان بندی های باز داشته است و فیلمساز سعی کرده در این فیلم پایان باسمه ای رضایت آمیزی را رقم بزند. سینمای ایران سه دوره شاهد تولید انبوهی از فیلم هایی با گرایش اجتماعی بود.

 برخی از فیلم‌ها به ورطه خواهر فروشی افتادند!

فیلم مخاطب را به لحاظ عاطفی درگیرمی کند نه تفکر

وی افزود: فیلم نکاتی در بخش «موضوع» و «مضمون» و همچنین اِلمان هایی در بخش فرم و ساختار دارد که مخاطب خودش را درگیر می کند. بنابراین قبل از اینکه فیلم بتواند مخاطب را به فکر بیندازد بیشتر تلاش دارد از طریق عاطفی، مخاطبش را جذب کند.

فیلم دارای قصه کاملی نیست

این منتقد سینمایی با بیان اینکه فیلم «کوچه بی نام» مقدمه کوتاهی دارد تصریح کرد: هرچند که معتقدم کلیت اثر می تواند مقدمه چند فیلم دیگر باشد ضمن اینکه فیلم به تنهایی دارای قصه کاملی نیست. از سوی دیگر، فیلم خیلی زود از مقدمه عبور می کند و قلابش تماشاگر را جذب می کند به گونه ای که ما در فیلم شاهد دو سقوط در فیلم هستیم یکی سقوط بچه در چاه و دیگری سقوط هواپیما. لذا با این دو سقوط و با این دو نقطه عطف مهم، فیلمساز توانسته تماشاگر را به فضای تعلیق آمیز وارد کند و او را تا آخر نگه دارد. اما نکته ای که ما از سینمای اجتماعی انتظار داریم که همانا جذب تماشاگر و تلنگر به اندیشه مخاطب است را در فیلم نمی بینیم.

شخصیت ها متحول نمی شوند

محمد تقی فهیم اضافه کرد: ما در فیلم با حاجی مهدی (با بازی فرهاد اصلانی) روبرو هستیم که یک آدم مذهبی است که در گذشته اشتباهات و انحرافاتی داشته است، آدم منفعلی بوده اما در نهایت آدم خوبی است اما آدم خوب بودن کفایت نمی کند. فیلم به صرف اینکه یک رویکرد واقعیت گرایانه داشته باشد کافی نیست بلکه فیلم به درامی نیاز دارد که به تحول شخصیت ها منجر شود.

برخی فیلم ها به ورطه خواهر فروشی افتادند!

فهیم اظهار داشت: متاسفانه اغلب فیلم های اجتماعی ما به ورطه ای افتاده اند که یک سینمای فقیرانه، ناقص و بدون قصه را شکل می دهد که گویا فقط چند جمله به ظاهر فاخر دارند. همین الان در اکران، فیلم هایی داریم که به ورطه خواهر فروشی افتاده اند! یک موقع غیرت این مملکت طوری بود که «قیصرها» در سینما ظهور می کردند و انتقام تجاوز به خواهرانشان را می گرفتند، اما امروز در سینمای اجتماعی ما، خواهرانشان را می فروشند و از مادرهایشان به عنوان جاسازی مواد مخدر استفاده می کنند!

علیمردانی توانایی ساخت یک اثر سروپا را دارد اما در مضمون ضعیف است

وی افزود: آقای علیمردانی فیلمساز نوجویی است که توانایی ساخت یک اثر خوب را دارد اما در بحث مضمون به سمتی غلتیده است که فکر می کند همه مشکلات در خانواده های مذهبی است. در حالی که باید بدانیم بیشترین آمار «اعتیاد و فساد» در اقشار مرفه جامعه است اما فیلمساز وقتی می خواهد به سمت بیان این نوع موضوعات برود یک خانواده فقیر را پیدا می کند و تا جایی که قدرت داشته باشد آن را له می کند. امروزه فیلمسازان ما به سمت «سنت» می روند و تصور می کنند آنانند که باید ادامه دهنده جریان فیلمفارسی و جریان مبارزه سنت و مدرنیته باشند! فکر می کنند چون سینما بر اساس کهن الگوی قدیمی و عقب ماندگی کاراکترهای مذهبی استوار است بلافاصله همه قواعد ارسطو را در درام کنار می گذارند و به بحث سنت می پردازند در حالی که اینگونه نیست.

تحقیق در این نوع فیلم ها بسیار ضروری است

این منتقد گفت: نباید انتظار داشته باشیم که فیلمسازان ما به سمت مذهب نروند چون ما یک کشور مذهبی هستیم اما منصف بودن فیلمساز در طرح این نوع مضامین مهم است. ضمن اینکه تحقیق در این نوع فیلم ها امر بسیار ضروری است.

نباید سطحی‌ترین کاراکترها «مذهبی» نشان داده شوند

وی ادامه داد: ما در فیلم کوچه بی نام شاهد خانواده ای هستیم که همه افراد آن  به لحاظ شخصیتی تخت هستند یعنی بخشی «سیاه»  و بخشی دیگر «سفید» هستند. بخشی در مفاسد اسیر شدند و بخشی تلاش دارند در دایره سنت و مسائل ظاهری مذهبی دست و پا بزنند به عبارت بهتر، شخصیت ها شناسنامه ندارند. بنابراین نباید بدون شناخت لازم و تحقیق، آدم هایی را دستمایه فیلم قرار داد که دارای ویژگی های مذهبی هستند.

کشور ما در زمانی که جهان مدعی بود دوران مذهب به پایان رسیده، انقلابی با رویکرد مذهبی انجام داد که حتی بر روی منطقه نیز تاثیرگذار بوده است. لذا مذهبی که این همه قدرت دارد چطور باید سطحی ترین کاراکترهای سینمایی اش، مذهبی باشند! چرا ما نباید فیلم هایی داشته باشیم تا نمایندگان تفکرات مذهبی در فیلم ها حضور داشته باشد؟

«کوچه بی نام» مقبول ترین فیلم هاتف علیمردانی است

در ادامه «جبار آذین» منتقد دیگر این برنامه «کوچه بی نام» را در میان آثار علیمردانی مقبول تر دانست و گفت: به نظر می رسد آقای هاتف علیمردانی به عنوان یک فیلمساز نواندیش و تجربه گرا، مسیر خوب و رو به جلویی را در سینما طی کرده و فیلم های ایشان گام به گام از حرفه ای شدن او حکایت می کنند. شاید بتوان گفت فیلم «کوچه بی نام» مقبول ترین فیلم ایشان محسوب می شود.

ملودرامی شکل نگرفته است

وی با بیان اینکه «کوچه بی نام» قرار بوده یک ملودرام اجتماعی و خانوادگی باشد اما اینگونه در نیامده است تصریح کرد: برای ایجاد ملودرام، ملزوماتی لازم است اما چون این فیلم، قصه پرداخت شده ای ندارد و شخصیت ها پردازش درستی ندارند و قصه به سامان نمی رسد بنابراین ملودرام هم شکل نمی گیرد و در نتیجه ، مخاطب نیز نمی تواند با خانواده فیلم ارتباط لازم را برقرار کند.

فیلم نه ملودرام است نه اثر اجتماعی

این منتقد ادامه داد: متاسفانه در فیلم اصلا شخصیتی وجود ندارد و تنها فردی که روی شخصیت آن قدری کار شده حاج مهدی است. حتی در مورد فروغ و احترام که جای کار بیشتری می طلبیده تا بتوانند قطب های درام را شکل ببخشند کم کاری نشده است. بنابراین به این فیلم نه می توان عنوان ملودرام نه فیلم خانوادگی و نه حتی یک اثر اجتماعی - با تمام این ویژگی هایی که این موارد دارند – خطاب کرد.

به گفته جبار آذین، فیلم در حالی برای گفتن حرفهایش از قصه یک خانواده سنتی بهره گرفته که حتی نتوانسته به خوبی قصه را پرداخت کند.

 برخی از فیلم‌ها به ورطه خواهر فروشی افتادند!

بازیها، میزانسن و صحنه آرایی فیلم خوب است

آذین با بیان اینکه فیلم «کوچه بی نام» مشکلات پرداختی زیادی دارد و آنجایی که قرار است به آیین ها وسنت های این خانواده بپردازد به سرعت عبور می کند اظهار داشت: کارگردان با وجودی که تلاش زیادی  کرده برای اینکه این فیلم حرفه ای تر باشد اما در ساخت فیلمی در قالب ژانر اجتماعی و خانوادگی ناموفق عمل کرده است اما در بخش هایی از فیلم همچون گرفتن بازیهای خوب، میزانسن و صحنه آرایی ها، بسیار موفق بوده است.

فیلمسازان به فرهنگ و اعتقادهای جامعه احترام بگذارد

جبارآذین به عنوان نکته پایانی این نشست اظهار داشت: ما در میان فیلمسازان کشور جوانان مستعد کم نداریم از جمله آقای علیمردانی که توانایی این را دارد که فیلم های خوب اجتماعی بسازد به شرطی که از کارشناسان اجتماعی بهره مند شود و به فرهنگ و اعتقادهای جامعه احترام بگذارد.

«کوچه بی نام» فیلمی معمولی اما سوار بر کلیشه

محمد تقی فهیم هم به عنوان نکته پایانی گفت: فیلم «کوچه بی نام» یک فیلم معمولی در انعکاس بخشی از واقعیت های جامعه است اما فیلمساز از اینکه چگونه واقعیت را تبدیل به حقیقت کند کاملا سوء استفاده کرده و بر کلیشه دائمی سینمای ایران مبنی براینکه پدیده های منفور در حول وحوش خانواده های مذهبی است سوار شده است.
ژ"
نظرات() 
sling tv
چهارشنبه 9 بهمن 1398 10:12 ق.ظ
I would like to thank you for the efforts you've put in penning this website.
I'm hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well.
In truth, your creative writing abilities has inspired me to get
my very own site now ;)
sling tv
سه شنبه 24 دی 1398 11:00 ق.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids. I
found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to
her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but
I had to tell someone!
wikipedia reference
یکشنبه 24 آذر 1398 02:21 ب.ظ
درد نیوز - فهیم: از «قیصرها» به خواهرفروشی در سینما
رسیده‌ایم! http://penyerang.com
plenty of fish dating site
دوشنبه 27 آبان 1398 03:37 ق.ظ
you're actually a good webmaster. The website loading speed is incredible.
It kind of feels that you're doing any distinctive trick.
Furthermore, The contents are masterwork.
you have done a excellent process on this topic!
minecraft games
دوشنبه 11 شهریور 1398 08:21 ق.ظ
I used to be able to find good info from your blog posts.
plenty of fish dating site
پنجشنبه 3 مرداد 1398 06:14 ب.ظ
Wow, superb weblog structure! How long have you been running a blog
for? you made running a blog look easy. The entire glance of your site is great, let alone the
content material!
how to download minecraft free
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 11:45 ق.ظ
Thanks very nice blog!
minecraft download for free
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 10:06 ب.ظ
I couldn't refrain from commenting. Exceptionally well written!
tinyurl.com
دوشنبه 19 فروردین 1398 04:51 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here from a different
website and thought I may as well check things out.

I like what I see so now i'm following you. Look forward to
exploring your web page yet again.
tinyurl.com
جمعه 16 فروردین 1398 06:29 ق.ظ
Very quickly this web page will be famous amid all blog viewers,
due to it's pleasant articles or reviews
Quest Bars Cheap
چهارشنبه 16 آبان 1397 12:15 ب.ظ
I am no longer sure where you're getting your info, however great topic.
I needs to spend some time finding out much more or working out more.
Thank you for fantastic information I was in search of this information for my mission.
quest bars
سه شنبه 15 آبان 1397 05:26 ب.ظ
Have you ever considered creating an e-book or guest authoring
on other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know
my subscribers would enjoy your work. If you're
even remotely interested, feel free to send me an e mail.
quest bars cheap
شنبه 12 آبان 1397 09:40 ب.ظ
Why users still use to read news papers when in this technological world everything is available on web?
descargar facebook
شنبه 12 آبان 1397 03:03 ق.ظ
I'm no longer certain the place you're getting your information, but great topic.
I must spend some time studying much more or figuring out more.
Thank you for fantastic information I was looking for this information for my
mission.
Coconut Oil
چهارشنبه 2 آبان 1397 12:04 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading
it, you might be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back later on. I want to encourage you to continue your great writing,
have a nice morning!
minecraft secret free download
پنجشنبه 26 مهر 1397 10:38 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit
and sources back to your webpage? My blog site is
in the exact same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit
from some of the information you present here.
Please let me know if this okay with you. Cheers!
minecraft free download 2018
دوشنبه 16 مهر 1397 02:07 ب.ظ
Hey there! This is my first visit to your blog! We
are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have
done a outstanding job!
minecraft
شنبه 14 مهر 1397 11:09 ب.ظ
Hi, just wanted to tell you, I liked this article.

It was funny. Keep on posting!
minecraft
جمعه 13 مهر 1397 09:01 ب.ظ
Hello there, I think your website could be having browser
compatibility issues. When I look at your blog in Safari,
it looks fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Apart from that, fantastic website!
manicure
شنبه 9 اردیبهشت 1396 10:38 ق.ظ
I think this is among the most important info for me.
And i'm glad reading your article. But wanna remark
on some general things, The web site style is perfect, the articles is really great
: D. Good job, cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو