تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - نگاه انحرافی احمدی‌نژاد و مشایی درباره انسان چگونه است؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

نگاه انحرافی احمدی‌نژاد و مشایی درباره انسان چگونه است؟

تاریخ:سه شنبه 29 آبان 1397-02:19 ب.ظ

همواره یکی از مهمترین مدعاهای حلقه انحرافی شکل گرفته در دولت‌های دهم این بوده که انحراف یک برچسب است که مخالفین سیاسی آقای احمدی‌نژاد برای از میدان به در کردن وی و متفرق کردن هوادارانش ساخته‌اند و اساساً انحرافی در افکار و عقاید این حلقه وجود نداشته و این حلقه بهترین منادیان و معتقدان اسلام ناب، مکتب امام خمینی (ره) و گفتمان اتقلاب اسلامی بوده و هستند.

به تازگی کتابی به نام «روایت انحراف» توسط پژوهشگران «اندیشکده ولاء» و درباره عقاید و افکار حلقه موسوم به «حلقه انحرافی» تألیف شده است. در این کتاب که به زودی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر خواهد شد، تلاش گردیده تا فراتر از تحلیل‌های سیاسی راجع به حلقه آقای احمدی نژاد و دوستانش، به بررسی افکار و عقاید وی و این حلقه پرداخته شود.

**********
اسفندیار رحیم‌مشایی، از منطقی می‌گوید که آینده را تصاحب خواهد کرد. منطقی که از دید او از ترکیب سه عنصر خدا، انسان و جهان، آینده را خواهد ساخت: «هر منطقی که بتواند در آینده‌ای نزدیک، ادبیاتی داشته باشد که سه عنصر انسان، خدا و جهان را بر اساس مناسبات صحیح، ترکیب کند، آینده از آن اوست.»

در تفکر مشایی، انسان نه تنها در مرکز عالم قرار داشته و در جای خدا نشسته است، بلکه شایسته تعظیم بوده و تعظیم خدا در تعظیم انسان مصداق پیدا می‌کند. وی در این باره سخنان متعدد زیادی گفته است: «اگر کسی دنبال تعظیم خدا است، باید دنبال تعظیم انسان باشد.»

«تعظیم پرچم، تعظیم نعمت‌های الهی و تعظیم انسان است که در واقع، برای خدا تعظیم کرده‌ایم.»

«انسان، محور عالم است و انسان است که فضیلت‌ها را می‌شناسد و اگر می‌خواهیم خداوند را تجلیل کنیم باید انسان را تجلیل کنیم.»

حلقه انحراف معتقد است که اساساً این انسان است که به هستی معنا می‌دهد و هستی، طفیلی وجود انسان است و بدون انسان، هیچ معنا و مفهومی ندارد. در نظر این حلقه، انسان همه عالم است و آفرینش بدون انسان معنایی ندارد؛ حتی خدا هم برای شناخته شدن خود محتاج انسان بوده و می‌بایست انسان را می‌آفرید. محمود احمدی‌نژاد در این‌باره می‌گوید: «انسان بالاترین موجود عالم هستی و بالاترین مخلوقی است که همه عالم برای او خلق شده و اگر انسان را از مجموعه عالم خلقت کنار بگذاریم، دیگر همه عالم، بی معنا و عبث خواهد بود.»

«اگر انسان نباشد راهی برای شناخت خدا در عالم وجود ندارد.»

«خداوند انسان را آفرید تا به واسطه خلق او به همه ملائک و موجودات عالم فخر کند. اگر انسان نبود جایی برای تجلی صفات خدا و شناخت خدا وجود نداشت.»
«انسان همه عالم است و اگر انسان نبود هیچ ظرفی برای بروز عدالت و زیبایی‌ها وجود نداشت، جایی نبود که خدا در آن معرفی شود. پس همه عالم عبارت از انسان، شناخت خدا و در گرو آن شناخت انسانیت است. به طوری که همه مصلحان عمر، توان و جان خود را بر سر صیانت از انسان و انسانیت گذاشتند.»

اسفندیار رحیم‌مشایی نیز در این‌باره می‌گوید: «اگر کسی قدر آسمان را بشناسد باید قدر انسان را بشناسد، اگر قدر انسان شناخته نشود، قدر خداوند شناخته نخواهد شد. اگر می‌خواهید خدا را معرفی کنید، انسان را معرفی کنید. چرا که راه دیگری برای معرفی خدا وجود ندارد.»

اکبر جباری، چهره تئوریک ولی حاشیه‌ای این حلقه نیز معتقد است که انسان، یگانه سوژه هستی است که به همه عالم، معنا می‌بخشد: «انسان به عنوان یگانه سوژهٔ هستی، به همهٔ عالم، هستی می‌بخشد؛ تمام ماسوای او ابژه‌ای خواهند بود که معنای خودشان را از این یگانه سوژه می‌گیرند.»

با این نگاه انحرافی در ساحت وجود و هستی، تنها سوژه هستی (فاعل شناسا) در هستی، انسان است و تمام آن‌چه خارج از انسان قرار دارد، ابژه‌هایی هستند که معنای خود را از انسان می‌گیرند. این سخن به وضوح یادآور بحث «خدا؛ موجودی ساخته ذهن انسان» در نزد حلقه انحراف است که پیش‌تر به آن اشاره گردید. آن‌جا که مشایی گفته بود به عدد انسان‌ها خدا وجود دارد و جباری با تأسی از فیلسوف ملحدی چون «فویرباخ»، خدا را مفهومی تلقی کرده بود که ذهن انسان، آن را ساخته است. به عبارت دقیق‌تر از نگاه این حلقه انحرافی، انسان که یگانه سوژه هستی است و به همه عالم معنا می‌بخشد، به خدا نیز معنا بخشیده و خدا محصول ذهن و تخیل انسان‌هاست!

این در حالی است که انسان، خود مخلوق است و این خالق است که به همه عالم معنا می‌دهد. نظام خلقت، نظامی است احسن و حکیمانه که براساس لطف و رحمانیت الهی خلق شده است. هستی، ویژگی‌ها، اساس حرکت و بود و نبودِ نظام خلقت از «الله» است، نه از انسان یا هر مخلوقِ دیگری.

آموزه‌های اومانیستی حلقه انحراف در این انگاره که «انسان یگانه سوژه هستی بوده و به ماسوای خود معنا می‌بخشد.» متوقف نمانده و به گزاره‌های عجیب‌تری چون «همه چیز از انسان است و خارج از انسان، چیزی وجود ندارد» می‌رسد. در این باره احمدی‌نژاد می‌گوید: «به نظرم همواره باید از انسان شروع کنیم. نقطه شروع خود انسان است. اصلاً همه چیز از انسان است. مربوط به انسان است. خارج از انسان چیزی وجود ندارد.»

وی در جای دیگری می‌گوید که اگر انسان را حذف کنیم چیزی از عالم مخلوقات باقی نمی‌ماند: «اگر انسان را از هستی برداریم، چیزی از عالم مخلوقات باقی نمی‌ماند.»

البته این حلقه به این جایگاه برای انسان و این حد از اومانیسم هم اکتفا نکرده و معتقد هستند که نه تنها با حذف انسان، عالم مخلوقات حذف می‌شود، بلکه با حذف انسان، خدا نیز حذف خواهد شد: «انسان اهمیتش به همین علم است. اگر علم را برداریم، انسان حذف می‌شود. انسان را که حذف کنیم، دیگر نیازی به حذف خدا نیست، زیرا خدا دیگر خودش حذف شده است.»

در این نگاه بعد از حذف انسان، نیازی به حذف خدا نیست، بلکه گویا انسان همان خداست که با حذفش به صورت منطقی خدا نیز حذف می‌شود!

ظهور اسماء
اسفندیار رحیم‌مشایی و محمود احمدی‌نژاد معتقد هستند که به دلیل ظهور اسماء الهی در انسان، انسان تجلی آیینه و ظرفِ معرفی و ظهور خدا و جانشین خدا در عالم شده است. از نظر احمدی‌نژاد و مشایی، ظرفیت انسان، ظرفیت خدا است و انسان برای خدا شدن آفریده شده است. آنان در اینباره به کرات سخن گفته‌اند و بر آن تأکید نموده‌اند: «تجلیل انسان یعنی تکریم و تجلیل خداوند. اگر بخواهیم علم خدا را ببینیم باید علم انسان را ببینیم و اگر بخواهیم جمال الهی را زیارت کنیم باید جمال انسان را زیارت کنیم. عظمت خداوند در انسان متجلی شده است.»

«انسان جلوه خداست. تجلی اسماء و صفات اوست. خداوند وقتی انسان را خلق کرد و آن مباحثه معروف با ملائک پیش آمد و فرمان سجده به انسان را داد، این سئوال مطرح شد که مگر به غیر خدا می‌توان سجده کرد. آیا جز این بود که انسان جلوه‌ای از خود خداوند بود که او فرمان داد بر آن سجده شود؟»

«انسان جانشین خداست، یعنی باید علمش علم خدا، فهمش فهم خدا، فضلش فضل خدا و ظرفیتش ظرفیت خدا بشود! باید به آسمان برسد و به خدا وصل بشود.»
«انسان جانشین خداست. یعنی همه اسماء الهی می‌تواند در وجود انسان متجلی شود. خدا عالِم به همه آسمان‌ها و زمین است و انسان هم می‌تواند.»

محمود احمدی‌نژاد حتی معتقد است که انسان می‌تواند همه اسماء الهی را به ظهور و تجلی برساند و از این رو به خدا شباهت کامل دارد! و بخش یا تمام اختیارات خدای متعال را نیز دارا است: «جانشین یعنی اولاً با اصل شباهت دارد و در ثانی دارای بخش یا تمام اختیارات اصل است. یعنی انسان می‌تواند و باید به جایی برسد که جز بر خالق خود همه اسماء الهی را به ظهور و تجلی برساند.»

«همه این عالم خلق شده است برای انسان و انسان مهم‌ترین موجود این عالم است. شریف‌ترین موجود این عالم است. جایگاهی که خداوند متعال برای انسان‌ها در نظر گرفته است بالاترین و رفیع‌ترین جایگاه است. کنار خدا، جوار خدا، خدایی شدن، جلوهٔ خدا شدن، خدایی زندگی کردن. این همان شأن انسان‌هاست. همه انسان‌ها می‌توانند به مرزهای جایگاه پیامبران و صالحان برسند. همه انسان‌ها (می‌توانند)»

از نظر این حلقه با توجه به جایگاه انسان که می‌تواند خدا شود و بخش یا تمام اختیارات خدا را نیز دارا است، این توانایی و شایستگی را دارد که عالم را مسخّر خود گرداند: «انسان خلیفهالله است و با اتکا به قدرت خدادادی این توانایی و شایستگی را دارد که علاوه بر نیروها، استعدادهای عالم را مسخّر خود گرداند.»

بسیاری از علمای بزرگ اسلام معتقدند که خداوند متعال، حقیقت اسماء الهی را به حضرت آدم علیه‌السلام آموخت نه به انسان به صورت عام. درحالی که مشایی و احمدی‌نژاد مدعی ظهور اسماء الهی در انسان‌ها به صورت عام هستند!

در آیات آفرینش مورد اشاره، شخص حضرت آدم علیه السلام محور است و اشاره‌ای به عموم انسان‌ها نشده است. در واقع آیات، ظهوری در خلقت همه انسان‌ها یا نوع انسان به عنوان خلیفهالله ندارند. از سوی دیگر اگر همه انسان‌ها مظهر اسماء الهی و در جایگاه تعظیم و سجود فرشتگان بودند و توانایی رسیدن به مقام خلافت الهی را داشتند، خداوند متعال در قرآن کریم آیه‌های بسیاری در سرزنش انسان و حتی غالب انسانها نازل نمی‌فرمودند. در روایات نیز، احادیث متواتر یا قطعی که اثبات کننده نگرش مشایی باشد، نه تنها وجود ندارد، بلکه از ائمه معصومین علیهم السلام احادیث قطعی در درست است که خلیفه الهی را محدود در انبیا و اهل بیت علیهم السلام می‌دانند.

همچنین در صورتی که همه انسان‌ها، شرایط رسیدن به جایگاه خلافت الهی و جانشینی خدا بر روی زمین را داشتند، بایستی بر روی زمین در یک زمان واحد همه انسان‌ها (یا تعداد بسیاری زیادی از انسان‌ها) به جایگاه جانشینی برسند، حال آن‌که چنین فرضی محال است.

جانشینی انسان در زمین هم، نه به دلیل قصور، غیبت یا نقص خداوند است که ذات حضرت حق، مطلق و عاری از هرگونه نقص است، بلکه به دلیل نقص عمومی انسان‌هاست. همچنین انسان به صورت عام نمی‌تواند بلاواسطه از حضرت حق، فیض، علوم و معارف و احکام الهی را دریافت کند، که اگر چنین نبود و انسان به صورت عام می‌توانست چنین دریافتی داشته باشد اساساً جانشینی خدا بر زمین معنایی نداشت.

همچنین اگر این ادعا مطرح شود که انسان جانشین خداوند شده است تا به کمال برسد، بایستی پرسید چگونه موجودی پر از نقص و خالی از دریافت الهی می‌تواند جانشین خدا شود تا در ادامه مسیرش به کمال برسد؟ بنابراین جایگاه جانشینی و خلافت الهی و ظهور اسماء الهی جز در انسان کامل که همان امام معصوم علیه‌السلام است، نمی‌تواند باشد.

از این رو نگرش عناصر شاخص حلقه انحراف در عمومیت‌انگاری از جانشینی خدا برای همه انسان‌ها، از آموزه‌های مکتب اهل بیت علیهم السلام انحراف داشته و «ولایت خاصه» که یک امر اختصاصی به حضرات معصومین علیهم السلام است را عمومیت بخشیده و همگانی می‌کند.

ژ"
نظرات() 
http://www.soudecrossey.fr
شنبه 31 فروردین 1398 05:13 ق.ظ
ブルガリスーパーコピー
http://www.smolensk-filarmonia.ru/content/vakansii
شنبه 31 فروردین 1398 05:13 ق.ظ
激安ブランドコピー
http://montel.nsk.ru/vacancies
شنبه 31 فروردین 1398 05:13 ق.ظ
日本フランクミュラー時計コピー口コミのブランドコピー優良店
http://www.gem86.com/pt/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 11:14 ب.ظ
ルイヴィトンスーパーコピー代引き,ヴィトンコピー財布高品質安い老舗!
smiliegrogers
پنجشنبه 29 فروردین 1398 04:49 ب.ظ
<a href="http://www.bikashskma.com/nike-free-nero-gum-scarpej">nike free nero gum</a> <a href="http://www.videoaulaneri.com/nike-dunk-high-femminile-grigio-scarpei">nike dunk high femminile grigio</a> <a href="http://www.yemekizmit.com/orange-texas-rangers-hat-hath">orange texas rangers hat</a> <a href="http://www.drlforbes.com/nike-air-max-90-carved-rouge-orange-chaussuresh">nike air max 90 carved rouge orange</a> <a href="http://www.siglosgourmet.com/adidas-originals-samba-super-vert-chaussuresj">adidas originals samba super vert</a> <a href="http://www.cadeemy.com/adidas-tubular-runner-weave-schwarz-sand-schuhek">adidas tubular runner weave schwarz sand</a>
smiliegrogers http://www.smiliegrogers.com/
ugczapp
پنجشنبه 29 فروردین 1398 04:48 ب.ظ
<a href="http://www.hypemyplace.com/nike-huarache-run-rosa-schuhek">nike huarache run rosa</a> <a href="http://www.fajrawy.com/florida-marlins-jersey-usa-nflh">florida marlins jersey usa</a> <a href="http://www.laziophoto.com/nike-hypervenom-phelon-ii-hvit-r%C3%B8d-svart-obuvi">nike hypervenom phelon ii hvit r酶d svart</a> <a href="http://www.thenaturalab.com/air-jordan-retro-7-grey-gold-shoesj">air jordan retro 7 grey gold</a> <a href="http://www.kurtweideman.com/nike-air-max-90-scenery-green-shoesl">nike air max 90 scenery green</a> <a href="http://www.julesmatton.com/ralph-lauren-linen-military-shirt-poloh">ralph lauren linen military shirt</a>
ugczapp http://www.ugczapp.com/
nike kobe 10 elite ext high bianca gum
چهارشنبه 28 فروردین 1398 06:17 ب.ظ
<a href="http://www.wordsting.com/yellow-polo-shorts-poloh">yellow polo shorts</a> <a href="http://www.buildtwitter.com/nike-air-max-thea-light-gr%C3%A5-skok">nike air max thea light gr氓</a> <a href="http://www.procrastivity.com/nike-free-run-flyknit-dam%C3%A4nner-schwarz-schuheh">nike free run flyknit dam盲nner schwarz</a> <a href="http://www.rastadread.com/nike-womens-air-max-thea-black-and-white-shoesk">nike womens air max thea black and white</a> <a href="http://www.govtjobsstore.com/nike-free-flyknit-4.0-bl%C3%A5-and-orange-skol">nike free flyknit 4.0 bl氓 and orange</a> <a href="http://www.alofilmizle.com/nike-air-max-90-svart-gr%C3%A5-gul-obuvk">nike air max 90 svart gr氓 gul</a>
nike kobe 10 elite ext high bianca gum http://www.datesfordate.com/nike-kobe-10-elite-ext-high-bianca-gum-scarpei
converse chuck taylor r酶d high top
چهارشنبه 28 فروردین 1398 06:16 ب.ظ
<a href="http://www.clashopedia.com/adidas-zx-750-marinen-r%C3%B8d-obuvk">adidas zx 750 marinen r酶d</a> <a href="http://www.adamomacri.com/coach-poppy-bowknot-signature-medium-coffee-totes-coachh">coach poppy bowknot signature medium coffee totes</a> <a href="http://www.waltonranchtx.com/air-jordan-son-of-mars-nero-grigio-scarpej">air jordan son of mars nero grigio</a> <a href="http://www.dominickcars.com/nike-air-jordan-future-nero-scarpei">nike air jordan future nero</a> <a href="http://www.libertactica.com/chicago-cubs-fourth-of-july-hat-hath">chicago cubs fourth of july hat</a> <a href="http://www.flixzine.com/nike-roshe-run-nm-br-hommes-noir-blanc-rouge-chaussuresh">nike roshe run nm br hommes noir blanc rouge</a>
converse chuck taylor r酶d high top http://www.theuonline.com/converse-chuck-taylor-r%C3%B8d-high-top-skoh
nike blazer mid dam盲nner grau
چهارشنبه 28 فروردین 1398 06:15 ب.ظ
<a href="http://www.postthatass.com/hvit-adidas-sko-ultra-boost-obuvk">hvit adidas sko ultra boost</a> <a href="http://www.houseoftys.com/nwt-coach-mens-cmd-pebble-leather-slim-passcase-id-wallet-black-coachh">nwt coach mens cmd pebble leather slim passcase id wallet black</a> <a href="http://www.amvdiplomados.com/nike-foamposite-nero-and-gituttio-scarpej">nike foamposite nero and gituttio</a> <a href="http://www.ybsimports.com/ultimate-adidas-prossoator-scarpei">ultimate adidas prossoator</a> <a href="http://www.rochlockyer.com/pink-minnesota-twins-hat-hath">pink minnesota twins hat</a> <a href="http://www.allsocialdata.com/air-jordan-5-blanc-rouge-chaussuresh">air jordan 5 blanc rouge</a>
nike blazer mid dam盲nner grau http://www.liberezmoi.com/nike-blazer-mid-dam%C3%A4nner-grau-schuheh
govolsrealtor
سه شنبه 27 فروردین 1398 10:24 ق.ظ
<a href="http://www.dystopianflix.com/burberry-scarf-mens-outlet-york-pa-scarfb">burberry scarf mens outlet york pa</a> <a href="http://www.debbieoleary.com/nobis-stanford-price-online-nobisa">nobis stanford price online</a> <a href="http://www.instabitgram.com/moncler-red-womens-coat-monclerr">moncler red womens coat</a> <a href="http://www.sinririnsyo.com/t%C3%AAnis-nike-air-zoom-vomero-11-masculino-skou">t锚nis nike air zoom vomero 11 masculino</a> <a href="http://www.chrissinacori.com/hermes-bag-new-york-quotes-hermesf">hermes bag new york quotes</a> <a href="http://www.mezgitofis.com/nike-free-balanza-navy-sportsc">nike free balanza navy</a>
govolsrealtor http://www.govolsrealtor.com/
forfreequotes
سه شنبه 27 فروردین 1398 10:24 ق.ظ
<a href="http://www.yatabase.com/jimmy-choo-gift-set-boots-louboutinr">jimmy choo gift set boots</a> <a href="http://www.houstonujc.com/adidas-zx-flux-floral-womens-running-shoes-sneakere">adidas zx flux floral womens running shoes</a> <a href="http://www.uacurryclub.com/nike-kaishi-outfit-taxi-skoa">nike kaishi outfit taxi</a> <a href="http://www.hurenindex.com/christian-louboutin-white-flats-louboutina">christian louboutin white flats</a> <a href="http://www.zumbanoumea.com/pandora-jewelry-disney-charms-pandorar">pandora jewelry disney charms</a> <a href="http://www.arcadeabit.com/oakley-mens-cycling-sunglasses-directions-sunglassese">oakley mens cycling sunglasses directions</a>
forfreequotes http://www.forfreequotes.com/
unclevirus
سه شنبه 27 فروردین 1398 12:48 ق.ظ
<a href="http://www.divaadiamante.com/ralph-lauren-polo-t-shirt-custom-fit-polor">ralph lauren polo t shirt custom fit</a> <a href="http://www.salessteelbar.com/jacksonville-jaguars-jersey-last-night-nfla">jacksonville jaguars jersey last night</a> <a href="http://www.webbgiganten.com/red-white-and-blue-north-face-hoodie-northfacer">red white and blue north face hoodie</a> <a href="http://www.deaffireside.com/are-hermes-scarves-printed-on-both-sides-does-scarfa">are hermes scarves printed on both sides does</a> <a href="http://www.cryptomtge.com/adidas-foam-boost-skot">adidas foam boost</a> <a href="http://www.medfarmailac.com/dolce-gabbana-scarf-shawl-store-scarff">dolce gabbana scarf shawl store</a>
unclevirus http://www.unclevirus.com/
renightmare
سه شنبه 27 فروردین 1398 12:48 ق.ظ
<a href="http://www.milliemummery.com/hermes-bracelet-man-from-earth-hermesf">hermes bracelet man from earth</a> <a href="http://www.rwmconnects.com/blackout-nike-air-max-90s-with-a-speckled-sole-sportse">blackout nike air max 90s with a speckled sole</a> <a href="http://www.loydartist.com/coach-backpacks-handbags-wholesale-uk-coacha">coach backpacks handbags wholesale uk</a> <a href="http://www.sucularmotor.com/nobis-jacket-graphics-one-nobisa">nobis jacket graphics one</a> <a href="http://www.newworkmatrix.com/ralph-lauren-mens-leather-bag-polor">ralph lauren mens leather bag</a> <a href="http://www.watfashion.com/91-a%27shawn-robinson-jerseys-nfle">91 a'shawn robinson jerseys</a>
renightmare http://www.renightmare.com/
under armour curry 4 verde
شنبه 24 فروردین 1398 10:47 ق.ظ
<a href="http://www.videogue.com/herre-nike-cortez-r%C3%B8d-guld-skoh">herre nike cortez r酶d guld</a> <a href="http://www.actuelvet.com/nike-air-max-day-2018-blu-nero-scarpei">nike air max day 2018 blu nero</a> <a href="http://www.jstreetdoc.com/nike-shox-rosso-bianca-and-blu-scarpej">nike shox rosso bianca and blu</a> <a href="http://www.rightcardeals.com/winnipeg-jets-throwback-jersey-nflh">winnipeg jets throwback jersey</a> <a href="http://www.wearesmashed.com/coach-madison-phoebe-coachh">coach madison phoebe</a> <a href="http://www.icecardonline.com/converse-blu-with-bianca-stars-scarpei">converse blu with bianca stars</a>
under armour curry 4 verde http://www.turamodenovia.com/under-armour-curry-4-verde-zapatosk
femmes noir low converse
شنبه 24 فروردین 1398 10:45 ق.ظ
<a href="http://www.alterwina.com/north-face-jacket-yellow-and-black-northfaceh">north face jacket yellow and black</a> <a href="http://www.fajarmuda.com/men-nike-air-max-thea-blue-red-shoesh">men nike air max thea blue red</a> <a href="http://www.nohvfx.com/air-jordan-retro-4-blanc-noir-rouge-chaussuresl">air jordan retro 4 blanc noir rouge</a> <a href="http://www.prepperdays.com/nike-sb-dunk-green-spark-shoesj">nike sb dunk green spark</a> <a href="http://www.xlectures.com/white-auburn-hat-hatk">white auburn hat</a> <a href="http://www.masvidalyoga.com/kvinders-hvid-l%C3%A6der-converse-sko-skoj">kvinders hvid l忙der converse sko</a>
femmes noir low converse http://www.freedhamaal.com/femmes-noir-low-converse-chaussuresh
red nike tiempo legend
جمعه 23 فروردین 1398 12:53 ق.ظ
<a href="http://www.bowtieorg.com/women-nike-kd-vii-7-grey-white-red-shoesi">women nike kd vii 7 grey white red</a> <a href="http://www.shaneboothmx.com/converse-nero-and-rosso-scarpe-da-ginnastica-scarpej">converse nero and rosso scarpe da ginnastica</a> <a href="http://www.basarancarpet.com/nike-air-huarache-og-gelb-gr%C3%BCn-schuhej">nike air huarache og gelb gr眉n</a> <a href="http://www.freedhamaal.com/oakland-athletics-nike-mlb-team-color-reflective-swooshflex-cap-hath">oakland athletics nike mlb team color reflective swooshflex cap</a> <a href="http://www.borbonecoffe.com/nike-kaishi-noir-and-or-chaussuresh">nike kaishi noir and or</a> <a href="http://www.cammaara.com/nike-free-flyknit-rosa-schuheh">nike free flyknit rosa</a>
red nike tiempo legend http://www.playunreal.com/red-nike-tiempo-legend-shoesj
where can you buy cheap cialis
چهارشنبه 21 فروردین 1398 04:24 ب.ظ
levitra online buy
order cialis europe
cialis sale south africa
north face black pink jacket
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:18 ب.ظ
<a href="http://www.invbybeth.com/ray-ban-justin-polarized-sunglass-hut-sunglassesh">ray ban justin polarized sunglass hut</a> <a href="http://www.zeuslazer.com/indiana-pacers-new-era-nba-all-white-59fifty-cap-hatj">indiana pacers new era nba all white 59fifty cap</a> <a href="http://www.justprogaming.com/jordan-eclipse-nero-and-bianca-scarpej">jordan eclipse nero and bianca</a> <a href="http://www.divasorlando.com/nike-kyrie-2-camouflage-schwarz-schuhei">nike kyrie 2 camouflage schwarz</a> <a href="http://www.ikioto.com/nike-flyknit-kvinders-r%C3%B8d-skoh">nike flyknit kvinders r酶d</a> <a href="http://www.julides.com/3-steve-francis-jersey-for-sale-nfli">3 steve francis jersey for sale</a>
north face black pink jacket http://www.bisnistrading.com/north-face-black-pink-jacket-northfaceh
nike roshe run hommes marine bleu
یکشنبه 18 فروردین 1398 06:59 ب.ظ
<a href="http://www.alterwina.com/nike-cortez-orange-white-24-35-shoesh">nike cortez orange white 24 35</a> <a href="http://www.fajarmuda.com/nike-mercurialx-pro-street-tf-noir-blanc-orange-chaussuresl">nike mercurialx pro street tf noir blanc orange</a> <a href="http://www.nohvfx.com/adidas-predator-classic-shoesj">adidas predator classic</a> <a href="http://www.prepperdays.com/los-angeles-rams-trucker-hat-hatk">los angeles rams trucker hat</a> <a href="http://www.xlectures.com/adidas-ultra-boost-hvid-man-skoj">adidas ultra boost hvid man</a> <a href="http://www.masvidalyoga.com/lauren-ralph-lauren-winchester-leather-shoulder-bag-poloh">lauren ralph lauren winchester leather shoulder bag</a>
nike roshe run hommes marine bleu http://www.cheapartsale.com/nike-roshe-run-hommes-marine-bleu-chaussuresl
nike kobe 11 em negro oro word
یکشنبه 18 فروردین 1398 06:58 ب.ظ
<a href="http://www.videogue.com/nike-lunarbeast-elite-td-tutti-bianca-scarpei">nike lunarbeast elite td tutti bianca</a> <a href="http://www.actuelvet.com/nike-free-trainer-viola-scarpej">nike free trainer viola</a> <a href="http://www.jstreetdoc.com/aliexpress-landon-collins-jersey-nflh">aliexpress landon collins jersey</a> <a href="http://www.rightcardeals.com/coach-backpack-1234567-coachh">coach backpack 1234567</a> <a href="http://www.wearesmashed.com/nike-free-5.0-2014-arancia-viola-scarpei">nike free 5.0 2014 arancia viola</a> <a href="http://www.icecardonline.com/nike-sb-stefan-janoski-max-hommes-rouge-chaussuresk">nike sb stefan janoski max hommes rouge</a>
nike kobe 11 em negro oro word http://www.viajesclic.com/nike-kobe-11-em-negro-oro-word-zapatosk
http://biznesars.ru/article/1239262032
شنبه 17 فروردین 1398 12:58 ب.ظ
スーパーコピーブランド口コミ優良店
https://www.nederlandinn.nl/teksten-schrijven/
شنبه 17 فروردین 1398 12:30 ب.ظ
高級ブランドコピー時計代引き安全後払い専門店!
cemeku
شنبه 17 فروردین 1398 11:12 ق.ظ
These Are Very good tips for me
http://www.djtsurfacing.co.uk/testimonials/rspb
شنبه 17 فروردین 1398 10:36 ق.ظ
メンズスーパーコピーの おすすめはどこか探すなら、ブランド服 偽物ーの完壁な品質を維持するために、本物と同じ素材を
indobola303
شنبه 17 فروردین 1398 08:51 ق.ظ
Thanks for writing such a good article
brentography
چهارشنبه 14 فروردین 1398 03:37 ق.ظ
<a href="http://www.alpigap.com/nike-blazer-low-hvid-kit-butya">nike blazer low hvid kit</a> <a href="http://www.dinerwareslo.com/hombres-vibram-fivefingers-komodo-naranja-schuhef">hombres vibram fivefingers komodo naranja</a> <a href="http://www.eskortpu.com/mens-ralph-lauren-beach-shorts-navy-beige-polou">mens ralph lauren beach shorts navy beige</a> <a href="http://www.maribrairie.com/adidas-projoator-young-pro-keepershandschoenen-chaussuresa">adidas projoator young pro keepershandschoenen</a> <a href="http://www.myfaccia.com/nike-huarache-billig-hotel-schuhed">nike huarache billig hotel</a> <a href="http://www.noteablepost.com/nike-zoom-pegasus-33-ladies-fonctionnement-chaussures-bon-march%C3%A9-scarpea">nike zoom pegasus 33 ladies fonctionnement chaussures bon march茅</a>
brentography http://www.brentography.com/
orkansport
چهارشنبه 14 فروردین 1398 03:37 ق.ظ
<a href="http://www.sleepysdirect.com/nike-air-jordan-true-flight-schwarz-wei%C3%9F-stealth-number-schuhed">nike air jordan true flight schwarz wei脽 stealth number</a> <a href="http://www.trionbrain.com/nike-roshe-run-speckle-blanc-or-scarpea">nike roshe run speckle blanc or</a> <a href="http://www.turnoneohio.com/jordan-4-midnight-fl%C3%A5den-kurpese">jordan 4 midnight fl氓den</a> <a href="http://www.votealbertson.com/adidas-capitals-19-nicklas-backstrom-camo-authentic-2017-veterans-day-stanley-cup-final-champions-stitched-nhl-jersey-nflr">adidas capitals 19 nicklas backstrom camo authentic 2017 veterans day stanley cup final champions stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.claptec.com/jordan-retro-10-powder-azul-gs-kurpesf">jordan retro 10 powder azul gs</a> <a href="http://www.funfunkaar.com/femminile-nike-air-max-2017-viola-rosso-schuhef">femminile nike air max 2017 viola rosso</a>
orkansport http://www.orkansport.com/
thermilax
چهارشنبه 14 فروردین 1398 03:36 ق.ظ
<a href="http://www.strongtowercf.com/air-jordan-4-royalty-for-vendita-scarpea">air jordan 4 royalty for vendita</a> <a href="http://www.weddshots.com/bambini-adidas-light-up-scarpe-rosso-grigio-schuheb">bambini adidas light up scarpe rosso grigio</a> <a href="http://www.cakirgozoto.com/kobe-bryant-nike-schuhe-commercial-butye">kobe bryant nike schuhe commercial</a> <a href="http://www.createyrlife.com/adidas-forum-mid-bl%C3%A5-r%C3%B8d-interior-butye">adidas forum mid bl氓 r酶d interior</a> <a href="http://www.hamiltonhunt.com/air-jordan-3-retro-noir-cim%C3%A6ndt-gris-sort-obuvf">air jordan 3 retro noir cim忙ndt gris sort</a> <a href="http://www.interosells.com/adidas-nmd-runner-triple-hvit-pill-obuvd">adidas nmd runner triple hvit pill</a>
thermilax http://www.thermilax.com/
안전놀이터
چهارشنبه 14 فروردین 1398 03:16 ق.ظ
great website . plenty of useful information here.im very happy that i came across this duirng my hunt for something concerning this..
apconcierge
سه شنبه 13 فروردین 1398 12:58 ق.ظ
<a href="http://www.govolsrealtor.com/hermes-bag-organizer-2017-hermesf">hermes bag organizer 2017</a> <a href="http://www.djdiscgolf.com/nike-flyknit-air-max-herren-sportse">nike flyknit air max herren</a> <a href="http://www.saraviquez.com/coach-red-mini-tote-coacha">coach red mini tote</a> <a href="http://www.dfweliquid.com/nobis-mens-yatesy-jacket-nz-nobisa">nobis mens yatesy jacket nz</a> <a href="http://www.mrforgps.com/pure-cashmere-polo-neck-sweater-polor">pure cashmere polo neck sweater</a> <a href="http://www.nunbori.com/elite-grey-earl-thomas-iii-super-bowl-xlix-alternate-jersey-29-seattle-seahawks-nk282052-nfld">elite grey earl thomas iii super bowl xlix alternate jersey 29 seattle seahawks nk282052</a>
[url=http://www.apconcierge.com/]apconcierge[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo