تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - فعال حقوق بشر کیست؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

فعال حقوق بشر کیست؟

تاریخ:دوشنبه 7 آبان 1397-01:25 ب.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir-astaranews.com

ژ"
نظرات() 
fabrikatrav
شنبه 31 فروردین 1398 06:30 ق.ظ
<a href="http://www.myoastudies.com/yeezy-boost-750-rouge-october-movie-obuvg">yeezy boost 750 rouge october movie</a> <a href="http://www.reganwhimpey.com/asics-gel-noosa-tri-10-rose-chaussuresa">asics gel noosa tri 10 rose</a> <a href="http://www.segurotiendas.com/air-max-97-fl%C3%A5den-bl%C3%A5-jordans-butya">air max 97 fl氓den bl氓 jordans</a> <a href="http://www.specpilot.com/nike-roshe-run-triangle-sort-lilla-obuvc">nike roshe run triangle sort lilla</a> <a href="http://www.texaschambers.com/nike-hyperdunk-2015-flyknit-or-rose-scarpea">nike hyperdunk 2015 flyknit or rose</a> <a href="http://www.waughjiujitsu.com/herren-nike-air-max-2015-alle-schwarz-scarpef">herren nike air max 2015 alle schwarz</a>
fabrikatrav http://www.fabrikatrav.com/
mnkcruises
شنبه 31 فروردین 1398 06:29 ق.ظ
<a href="http://www.godsentmusic.com/nike-womens-john-lynch-red-name-number-logo-tampa-bay-buccaneers-nfl-47-t-shirt-nflr">nike womens john lynch red name number logo tampa bay buccaneers nfl 47 t shirt</a> <a href="http://www.itmontwitter.com/nike-air-force-1-hvid-on-hvid-butyg">nike air force 1 hvid on hvid</a> <a href="http://www.kolsyreis.com/buckeyes-12-cardale-jones-red-diamond-quest-stitched-ncaa-jersey-nflz">buckeyes 12 cardale jones red diamond quest stitched ncaa jersey</a> <a href="http://www.ritaburton.com/mens-nike-dallas-cowboys-83-terrance-williams-game-white-throwback-alternate-nfl-jersey-nflw">mens nike dallas cowboys 83 terrance williams game white throwback alternate nfl jersey</a> <a href="http://www.blanchardsvac.com/nike-lunarglide-4-tiffany-bleu-chaussuresa">nike lunarglide 4 tiffany bleu</a> <a href="http://www.cesafetyprod.com/nike-pegasus-32-orange-is-the-new-schwarz-butya">nike pegasus 32 orange is the new schwarz</a>
mnkcruises http://www.mnkcruises.com/
prada bn1952 handbags in black
یکشنبه 11 فروردین 1398 02:42 ق.ظ
<a href="http://www.bergentoolsuk.com/nike-air-max-tailwind-5-femmes-rose-overtouts-chaussuresa">nike air max tailwind 5 femmes rose overtouts</a> <a href="http://www.dscclinic.com/nike-zoom-vaporfly-elite-maschio-nero-footg">nike zoom vaporfly elite maschio nero</a> <a href="http://www.dynamitagefdt.com/slim-fit-long-sleeve-polo-shirts-for-m%C3%A6nd-polo_m">slim fit long sleeve polo shirts for m忙nd</a> <a href="http://www.threnodies.com/mens-nike-cleveland-browns-90-emmanuel-ogbah-brown-team-color-vapor-untouchable-limited-player-nfl-jersey-nflt">mens nike cleveland browns 90 emmanuel ogbah brown team color vapor untouchable limited player nfl jersey</a> <a href="http://www.ukcitymedia.com/nike-kobe-silver-grey-trainersd">nike kobe silver grey</a> <a href="http://www.bradsnapshot.com/nike-air-presto-se-dark-blue-white-runninga">nike air presto se dark blue white</a>
prada bn1952 handbags in black http://www.evonytools.com/prada-bn1952-handbags-in-black-pradar
adidas springblade or noir
یکشنبه 11 فروردین 1398 02:42 ق.ظ
<a href="http://www.isimdesign.com/nike-air-huarache-umber-sort-hvid-kurpesb">nike air huarache umber sort hvid</a> <a href="http://www.ketelsprinter.com/ray-ban-tech-sunglasses-sunglassesr">ray ban tech sunglasses</a> <a href="http://www.geopatias.com/nba-jerseys-los-angeles-lakers-30-julius-randle-purple-purple-number-revolution-30-jerseys-nflb">nba jerseys los angeles lakers 30 julius randle purple purple number revolution 30 jerseys</a> <a href="http://www.talktomobiles.com/nike-nike-free-trainer-3.0-skot">nike nike free trainer 3.0</a> <a href="http://www.spiritofbirth.com/nike-lebron-13-christmas-pink-trainerse">nike lebron 13 christmas pink</a> <a href="http://www.taocycling.com/lebron-12-negro-data-chaussuresa">lebron 12 negro data</a>
adidas springblade or noir http://www.sankiordayim.com/adidas-springblade-or-noir-schuhef
beige rosa new balance wl574
یکشنبه 11 فروردین 1398 02:41 ق.ظ
<a href="http://www.bobbisims.com/nike-kaishi-coral-skot">nike kaishi coral</a> <a href="http://www.menastreat.com/air-jordan-retro-9-yellow-mint-green-trainerse">air jordan retro 9 yellow mint green</a> <a href="http://www.jasonlkeene.com/nike-air-max-tn-negro-and-oro-rush-chaussuresa">nike air max tn negro and oro rush</a> <a href="http://www.ausonialibera.com/nike-roshe-flyknit-royal-blue-footf">nike roshe flyknit royal blue</a> <a href="http://www.jcdecorations.com/slim-fit-long-sleeve-polo-shirts-for-m%C3%A6nd-polo_m">slim fit long sleeve polo shirts for m忙nd</a> <a href="http://www.dlprojeh.com/nike-ash-tony-dorsett-name-number-logo-nfl-33-dallas-cowboys-pullover-hoodie-nflt">nike ash tony dorsett name number logo nfl 33 dallas cowboys pullover hoodie</a>
beige rosa new balance wl574 http://www.myclosetroom.com/beige-rosa-new-balance-wl574-zapatosu
nike air max 90 essential ltr blanco
یکشنبه 11 فروردین 1398 02:41 ق.ظ
<a href="http://www.prestonacuk.com/nike-air-max-tailwind-5-yellow-brown-trainerse">nike air max tailwind 5 yellow brown</a> <a href="http://www.westonmaster.com/air-jordan-retro-1-bambini-nero-rosso-chaussuresa">air jordan retro 1 bambini nero rosso</a> <a href="http://www.tadejvaljavec.com/lebron-soldier-9-for-sale-kansas-city-footg">lebron soldier 9 for sale kansas city</a> <a href="http://www.igbohoohaa.com/slim-fit-long-sleeve-polo-shirts-for-m%C3%A6nd-polo_m">slim fit long sleeve polo shirts for m忙nd</a> <a href="http://www.baccoating.com/kings-4-chris-webber-white-new-throwback-stitched-nba-jersey-nflt">kings 4 chris webber white new throwback stitched nba jersey</a> <a href="http://www.expochacra.com/nike-vomero-for-sale-ga-trainersd">nike vomero for sale ga</a>
nike air max 90 essential ltr blanco http://www.zalinki.com/nike-air-max-90-essential-ltr-blanco-schuhee
adidas neo mesh purple orange
دوشنبه 5 فروردین 1398 09:28 ب.ظ
<a href="http://www.ericbigelow.com/air-max-2015-alle-r%C3%B8d-kurpesc">air max 2015 alle r酶d</a> <a href="http://www.predjimost.com/nike-lebron-15-purple-germany-shoeso">nike lebron 15 purple germany</a> <a href="http://www.blptng.com/nike-kyrie-1-alle-star-hockey-obuvb">nike kyrie 1 alle star hockey</a> <a href="http://www.ticketalibi.com/oakley-sunglasses-names-compatibility-sunglassese">oakley sunglasses names compatibility</a> <a href="http://www.grtcertified.com/duke-beanie-hat-hats">duke beanie hat</a> <a href="http://www.itechforce.com/nike-air-presto-mid-white-blue-sportsa">nike air presto mid white blue</a>
adidas neo mesh purple orange http://www.jellyroo.com/adidas-neo-mesh-purple-orange-footg
dre kirkpatrick 27 jersey fabric
دوشنبه 5 فروردین 1398 09:28 ب.ظ
<a href="http://www.derboehme.com/air-jordan-retro-7-noir-jaune-dot-obuvb">air jordan retro 7 noir jaune dot</a> <a href="http://www.dkfreerunsko.com/oakley-frogskins-lx-sunglasses-blue-crystal-red-light-sunglassesf">oakley frogskins lx sunglasses blue crystal red light</a> <a href="http://www.taikyouhaku.com/baltimore-orioles-knit-hat-hats">baltimore orioles knit hat</a> <a href="http://www.comunidadjax.com/nike-air-max-95-black-leather-kid-sportsa">nike air max 95 black leather kid</a> <a href="http://www.upbigfoot.com/nike-roshe-run-rosado-comprar-schuhee">nike roshe run rosado comprar</a> <a href="http://www.uniquisimo.com/adidas-brooklyn-nets-snapback-hatr">adidas brooklyn nets snapback</a>
dre kirkpatrick 27 jersey fabric http://www.kelebekotel.com/dre-kirkpatrick-27-jersey-fabric-nflb
adidas climacool ride vi orange violet
دوشنبه 5 فروردین 1398 09:27 ب.ظ
<a href="http://www.derboehme.com/air-jordan-retro-7-noir-jaune-dot-obuvb">air jordan retro 7 noir jaune dot</a> <a href="http://www.dkfreerunsko.com/oakley-frogskins-lx-sunglasses-blue-crystal-red-light-sunglassesf">oakley frogskins lx sunglasses blue crystal red light</a> <a href="http://www.taikyouhaku.com/baltimore-orioles-knit-hat-hats">baltimore orioles knit hat</a> <a href="http://www.comunidadjax.com/nike-air-max-95-black-leather-kid-sportsa">nike air max 95 black leather kid</a> <a href="http://www.upbigfoot.com/nike-roshe-run-rosado-comprar-schuhee">nike roshe run rosado comprar</a> <a href="http://www.uniquisimo.com/adidas-brooklyn-nets-snapback-hatr">adidas brooklyn nets snapback</a>
adidas climacool ride vi orange violet http://www.freshbabetgp.com/adidas-climacool-ride-vi-orange-violet-kurpesb
printonlitpro
یکشنبه 4 فروردین 1398 04:03 ق.ظ
<a href="http://www.infotostudio.com/mens-nike-cleveland-browns-75-joel-bitonio-orange-alternate-vapor-untouchable-limited-player-nfl-jersey-nfls">mens nike cleveland browns 75 joel bitonio orange alternate vapor untouchable limited player nfl jersey</a> <a href="http://www.maxcologne.com/ralph-lauren-m%C3%A4nner-schwarz-polo-blazers-jacket-polox">ralph lauren m盲nner schwarz polo blazers jacket</a> <a href="http://www.samuelzide.com/buy-buffalo-bills-jersey-nflz">buy buffalo bills jersey</a> <a href="http://www.vishwashroff.com/air-max-90-hyperfuse-prm-rojo-kurpesc">air max 90 hyperfuse prm rojo</a> <a href="http://www.crsiteshop.com/nike-elite-bradley-mcdougald-jersey-30-nfl-seattle-seahawks-vapor-untouchable-mens-road-white-nflz">nike elite bradley mcdougald jersey 30 nfl seattle seahawks vapor untouchable mens road white</a> <a href="http://www.mlmattu.com/nike-dunk-high-gorge-verde-obuve">nike dunk high gorge verde</a>
printonlitpro http://www.printonlitpro.com/
jknets
یکشنبه 4 فروردین 1398 04:02 ق.ظ
<a href="http://www.techsrunch.com/nike-air-max-90-vt-rosado-azul-schuhee">nike air max 90 vt rosado azul</a> <a href="http://www.tlclease.com/mujeres-air-jordan-retro-14-amarillo-negro-scarpec">mujeres air jordan retro 14 amarillo negro</a> <a href="http://www.beatsbybros.com/limited-nike-camo-womens-randy-gregory-jersey-nfl-94-dallas-cowboys-rush-realtree-nflw">limited nike camo womens randy gregory jersey nfl 94 dallas cowboys rush realtree</a> <a href="http://www.dankpixel.com/nfl-pat-tillman-youth-elite-green-jersey-40-arizona-cardinals-nike-salute-to-service-nflz">nfl pat tillman youth elite green jersey 40 arizona cardinals nike salute to service</a> <a href="http://www.givenkface.com/femminile-asics-gel-kayano-20-rosso-blu-kurpesa">femminile asics gel kayano 20 rosso blu</a> <a href="http://www.kasabyd.com/adidas-neo-kvinners-bl%C3%A5-butyg">adidas neo kvinners bl氓</a>
jknets http://www.jknets.com/
zemservise
پنجشنبه 1 فروردین 1398 08:28 ق.ظ
<a href="http://www.pascaltosi.com/nike-hypervenom-phade-sg-mens-runninge">nike hypervenom phade sg mens</a> <a href="http://www.ensitele.com/miami-dolphins-mesh-hats-2014-hata">miami dolphins mesh hats 2014</a> <a href="http://www.globalgtprc.com/adidas-zx-flux-navy-blue-and-white-jordans-trainersg">adidas zx flux navy blue and white jordans</a> <a href="http://www.ironrivermi.com/prada-black-bag-with-red-lining-pradar">prada black bag with red lining</a> <a href="http://www.buranna.com/grey-yellow-mens-nike-shox-turbo-21-shoes-runningb">grey yellow mens nike shox turbo 21 shoes</a> <a href="http://www.adamaccademia.com/michael-kors-black-tote-purse-mkr">michael kors black tote purse</a>
zemservise http://www.zemservise.com/
moviezluv
پنجشنبه 1 فروردین 1398 08:27 ق.ظ
<a href="http://www.netcarbdiet.com/adidas-11pro-hunt-skor">adidas 11pro hunt</a> <a href="http://www.cbstriad.com/devonta-freeman-stitched-jersey-nflr">devonta freeman stitched jersey</a> <a href="http://www.divorcecpas.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a> <a href="http://www.sncforyou.com/formal-polo-long-sleeve-polor">formal polo long sleeve</a> <a href="http://www.allefuerbeate.com/nike-free-men-commuter-trainersce">nike free men commuter</a> <a href="http://www.rodabroad.com/how-much-are-ray-ban-aviator-sunglasses-sunglassesr">how much are ray ban aviator sunglasses</a>
moviezluv http://www.moviezluv.com/
fhnconference
پنجشنبه 1 فروردین 1398 08:27 ق.ظ
<a href="http://www.iofficeadmin.com/prada-tote-gardener-used-cars-pradab">prada tote gardener used cars</a> <a href="http://www.scarystate.com/mulberry-antony-leather-cross-mulberrye">mulberry antony leather cross</a> <a href="http://www.emtekmakina.com/nike-huarache-high-original-fresh-sneakerf">nike huarache high original fresh</a> <a href="http://www.solidgoldpay.com/hermes-belt-limited-edition-hermesr">hermes belt limited edition</a> <a href="http://www.sobresazucar.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.zarabahmani.com/coach-poppy-blaire-in-sequin-signature-small-red-totes-coachc">coach poppy blaire in sequin signature small red totes</a>
fhnconference http://www.fhnconference.com/
motirealtor
چهارشنبه 29 اسفند 1397 09:23 ق.ظ
<a href="http://www.acrosstheory.com/adidas-superstar-2-light-blau-shoesv">adidas superstar 2 light blau</a> <a href="http://www.vcclassify.com/billig-nike-sko-2016-menns-oransje-runninga">billig nike sko 2016 menns oransje</a> <a href="http://www.amrservicio.com/ray-ban-rubber-new-wayfarer-sunglassesr">ray ban rubber new wayfarer</a> <a href="http://www.versalazer.com/reebok-gl-6000-white-shoesv">reebok gl 6000 white</a> <a href="http://www.cletalover.com/wmns-nike-air-max-invigor-skow">wmns nike air max invigor</a> <a href="http://www.nutraxtractor.com/mackage-jacket-canada-mackager">mackage jacket canada</a>
motirealtor http://www.motirealtor.com/
cateradmin
چهارشنبه 29 اسفند 1397 09:23 ق.ظ
<a href="http://www.aloulavideos.com/order-women-air-jordan-4-retro-zalando-cheap-for-sale-73-runningb">order women air jordan 4 retro zalando cheap for sale 73</a> <a href="http://www.coldwaterapps.com/michael-kors-large-satchel-black-saffiano-leather-mkr">michael kors large satchel black saffiano leather</a> <a href="http://www.oricastg.com/nike-kobe-9-bhm-low-mp3-sneakerf">nike kobe 9 bhm low mp3</a> <a href="http://www.orkansport.com/kenny-stills-10-jersey-jersey-nfld">kenny stills 10 jersey jersey</a> <a href="http://www.ontariozillow.com/air-jordan-11-snake-low-white-black-navy-shoesc">air jordan 11 snake low white black navy</a> <a href="http://www.ngencomputer.com/zx-flux-solar-red-skog">zx flux solar red</a>
cateradmin http://www.cateradmin.com/
raynne
چهارشنبه 29 اسفند 1397 09:23 ق.ظ
<a href="http://www.acrosstheory.com/jordan-4-jogger-pants-nike-runningb">jordan 4 jogger pants nike</a> <a href="http://www.vcclassify.com/michael-kors-snakeskin-purse-mkr">michael kors snakeskin purse</a> <a href="http://www.amrservicio.com/air-jordan-9-recently-charcoal-sneakerf">air jordan 9 recently charcoal</a> <a href="http://www.versalazer.com/elite-emmitt-smith-jersey-dallas-cowboys-22-fadeaway-navy-white-nfld">elite emmitt smith jersey dallas cowboys 22 fadeaway navy white</a> <a href="http://www.cletalover.com/nike-cortez-red-white-blue-quilts-shoesc">nike cortez red white blue quilts</a> <a href="http://www.nutraxtractor.com/nike-shox-turbo-sneakers-men-skog">nike shox turbo sneakers men</a>
raynne http://www.raynne.com/
qrsdeals
چهارشنبه 29 اسفند 1397 09:23 ق.ظ
<a href="http://www.gluplayerhub.com/air-max-90-jacquard-cheap-trainerse">air max 90 jacquard cheap</a> <a href="http://www.aberturasdh.com/original-nike-air-max-2016-skor">original nike air max 2016</a> <a href="http://www.startnimble.com/colorado-avalanche-2016-jersey-nflr">colorado avalanche 2016 jersey</a> <a href="http://www.dpotimeshare.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a> <a href="http://www.mndrsngh.com/park-city-water-polo-polor">park city water polo</a> <a href="http://www.heppemobil.com/nike-hyperrev-2016-nba-hyperdunk-2015-trainersce">nike hyperrev 2016 nba hyperdunk 2015</a>
qrsdeals http://www.qrsdeals.com/
retainchoices
چهارشنبه 29 اسفند 1397 09:22 ق.ظ
<a href="http://www.shoeskiin.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a> <a href="http://www.lingatext.com/polo-ralph-lauren-hoodie-with-big-polo-player-logo-polor">polo ralph lauren hoodie with big polo player logo</a> <a href="http://www.rimsanmakine.com/purple-green-mens-nike-air-max-2013-shoes-trainersce">purple green mens nike air max 2013 shoes</a> <a href="http://www.willholtmusic.com/cheap-ray-ban-justin-sunglasses-sunglassesr">cheap ray ban justin sunglasses</a> <a href="http://www.fjernskjegget.com/mackage-varsity-jacket-mackager">mackage varsity jacket</a> <a href="http://www.raynne.com/nike-zoom-pegasus-34-kvinders-s%C3%B8lv-sneakerf">nike zoom pegasus 34 kvinders s酶lv</a>
retainchoices http://www.retainchoices.com/
mousetoyou
چهارشنبه 29 اسفند 1397 09:22 ق.ظ
<a href="http://www.mjnonghyup.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a> <a href="http://www.toockbespoke.com/ralph-lauren-gingham-swim-shorts-polor">ralph lauren gingham swim shorts</a> <a href="http://www.midihair.com/jordan-12-french-blue-macklemore-trainersce">jordan 12 french blue macklemore</a> <a href="http://www.ericaamadori.com/ray-ban-justin-black-rubber-sunglassesr">ray ban justin black rubber</a> <a href="http://www.ebikingcenter.com/mackage-womens-yara-lightweight-down-jacket-mackager">mackage womens yara lightweight down jacket</a> <a href="http://www.quotesbymark.com/air-jordan-5-retro-black-grape-grey-black-sneakerf">air jordan 5 retro black grape grey black</a>
mousetoyou http://www.mousetoyou.com/
nike kobe 11 em black white
سه شنبه 28 اسفند 1397 11:15 ب.ظ
<a href="http://www.stopbannon.com/menn-nike-air-presto-skull-svart-r%C3%B8d-obuvk">menn nike air presto skull svart r酶d</a> <a href="http://www.biteofpr.com/adidas-zx-flux-nero-argento-scarpei">adidas zx flux nero argento</a> <a href="http://www.askedwhite.com/negro-on-negro-adidas-ultra-boost-zapatosh">negro on negro adidas ultra boost</a> <a href="http://www.nigmotion.com/air-jordan-future-guld-lilla-skok">air jordan future guld lilla</a> <a href="http://www.alalukah.com/jordan-14-svart-and-gul-thunder-obuvi">jordan 14 svart and gul thunder</a> <a href="http://www.irishpubsbook.com/blanco-mujeres-converse-todas-star-zapatosl">blanco mujeres converse todas star</a>
nike kobe 11 em black white http://www.frigoarreda.com/nike-kobe-11-em-black-white-shoesh
nike roshe run nero oro fiore
سه شنبه 28 اسفند 1397 11:14 ب.ظ
<a href="http://www.mylocalwifi.com/nike-hyperdunk-2015-bl%C3%A5-camo-skoh">nike hyperdunk 2015 bl氓 camo</a> <a href="http://www.knailbar.com/arizona-cardinals-youth-jersey-nfli">arizona cardinals youth jersey</a> <a href="http://www.thelostcomm.com/nike-air-more-uptempo-oransje-obuvk">nike air more uptempo oransje</a> <a href="http://www.dutertelegacy.com/coach-small-kelsey-satchel-bag-black-leather-handbag-cross-body-purse-youtube-coachh">coach small kelsey satchel bag black leather handbag cross body purse youtube</a> <a href="http://www.aquapromos.com/nike-air-max-cage-bianca-platinum-femminile-scarpa-scarpej">nike air max cage bianca platinum femminile scarpa</a> <a href="http://www.allpawsonline.com/oro-nero-femminile-nike-shox-scarpe-scarpei">oro nero femminile nike shox scarpe</a>
nike roshe run nero oro fiore http://www.fajrawy.com/nike-roshe-run-nero-oro-fiore-scarpei
nike flyknit racer rough green main
جمعه 24 اسفند 1397 04:28 ب.ظ
<a href="http://www.ctnwphoenix.com/adam-eaton-jersey-nflh">adam eaton jersey</a> <a href="http://www.nunninsurance.com/nike-zoom-ascention-svart-basketball-sko-obuvi">nike zoom ascention svart basketball sko</a> <a href="http://www.bethliggett.com/nike-lebron-soldier-10-cool-grey-shoesj">nike lebron soldier 10 cool grey</a> <a href="http://www.mikashbaby.com/nike-magistax-p-roximo-street-tf-orange-black-white-shoesl">nike magistax p roximo street tf orange black white</a> <a href="http://www.equidesquercy.com/ralph-lauren-rugby-brand-canvas-messenger-bag-xs-poloh">ralph lauren rugby brand canvas messenger bag xs</a> <a href="http://www.sabatp.com/m%C3%A6nd-nike-lebron-13-sort-hvid-skok">m忙nd nike lebron 13 sort hvid</a>
nike flyknit racer rough green main http://www.icheeta.com/nike-flyknit-racer-rough-green-main-shoesk
hommes asics gel noosa tri 8 gs jaune orange confetti
جمعه 24 اسفند 1397 04:27 ب.ظ
<a href="http://www.christiancote.com/vibram-five-fingers-femminile-rosa-grigio-scarpej">vibram five fingers femminile rosa grigio</a> <a href="http://www.pubblisito.com/adidas-footballe-schuhe-gr%C3%BCn-schuhei">adidas footballe schuhe gr眉n</a> <a href="http://www.abelsnorth.com/m%C3%A6nd-nike-zoom-pegasus-34-r%C3%B8d-hvid-skoh">m忙nd nike zoom pegasus 34 r酶d hvid</a> <a href="http://www.maroochyroos.com/kyrie-irving-youth-swingman-jersey-nfli">kyrie irving youth swingman jersey</a> <a href="http://www.freedomoaksbb.com/adidas-16.1-fg-ag-svart-obuvk">adidas 16.1 fg ag svart</a> <a href="http://www.kleefklimmen.com/coach-logo-khaki-wedges-coachh">coach logo khaki wedges</a>
hommes asics gel noosa tri 8 gs jaune orange confetti http://www.revtelluride.com/hommes-asics-gel-noosa-tri-8-gs-jaune-orange-confetti-chaussuresh
adidas ace 16 plus black
جمعه 24 اسفند 1397 04:26 ب.ظ
<a href="http://www.seocontenidos.com/men-adidas-springblade-pro-blue-white-shoesl">men adidas springblade pro blue white</a> <a href="http://www.elitexgaming.com/lauren-ralph-lauren-tate-leather-mini-chain-strap-crossbody-bag-poloh">lauren ralph lauren tate leather mini chain strap crossbody bag</a> <a href="http://www.chezpenny.com/nike-free-trainer-5.0-gr%C3%A5-skok">nike free trainer 5.0 gr氓</a> <a href="http://www.williherren.com/adidas-fg-cleats-protator-instinct-rot-schwarz-wei%C3%9F-schuheh">adidas fg cleats protator instinct rot schwarz wei脽</a> <a href="http://www.alimonis.com/nike-hyperdunk-2014-black-metallic-silver-shoesk">nike hyperdunk 2014 black metallic silver</a> <a href="http://www.galvomode.com/nike-air-max-tn-herre-sko-sort-orange-skol">nike air max tn herre sko sort orange</a>
adidas ace 16 plus black http://www.alalukah.com/adidas-ace-16-plus-black-shoesi
laurenrouppas
پنجشنبه 23 اسفند 1397 04:35 ب.ظ
<a href="http://www.medyumgalip.com/nike-air-max-wavy-for-salg-obuva">nike air max wavy for salg</a> <a href="http://www.nanaimocops.com/air-jordan-31-for-venta-louisiana-schuhee">air jordan 31 for venta louisiana</a> <a href="http://www.leadhow.com/new-balance-999-blanco-verde-chaussuresg">new balance 999 blanco verde</a> <a href="http://www.londonekiden.com/wei%C3%9F-and-gold-air-jordan-9-obuvc">wei脽 and gold air jordan 9</a> <a href="http://www.sulilaw.com/salomon-xt-hornet-blanc-gris-kurpesb">salomon xt hornet blanc gris</a> <a href="http://www.flygirlvi.com/kobe-10-elite-wolf-gr%C3%A5-r%C3%B8d-kurpese">kobe 10 elite wolf gr氓 r酶d</a>
laurenrouppas http://www.laurenrouppas.com/
brantfordpark
پنجشنبه 23 اسفند 1397 04:34 ب.ظ
<a href="http://www.candacebenson.com/nike-air-max-90-em-gr%C3%B8nn-himmelen-bl%C3%A5-butya">nike air max 90 em gr酶nn himmelen bl氓</a> <a href="http://www.kodakid.com/nike-free-run-2-femmes-or-bleu-ciel-obuvb">nike free run 2 femmes or bleu ciel</a> <a href="http://www.brantfordpark.com/jordan-13-retro-rosado-and-gray-scarpec">jordan 13 retro rosado and gray</a> <a href="http://www.landsmanbook.com/adidas-d-rose-3-rojo-schuhef">adidas d rose 3 rojo</a> <a href="http://www.moviestellar.com/nike-mercurial-superfly-fg-negro-gris-rojo-scarpeb">nike mercurial superfly fg negro gris rojo</a> <a href="http://www.djprofi.com/nike-free-run-5.0-oransje-and-bl%C3%A5-uggs-schuhee">nike free run 5.0 oransje and bl氓 uggs</a>
brantfordpark http://www.brantfordpark.com/
laodikyahaber
پنجشنبه 23 اسفند 1397 04:33 ب.ظ
<a href="http://www.soopsip.com/adidas-superstar-ii-orange-white-663689-10-08-shoesh">adidas superstar ii orange white 663689 10 08</a> <a href="http://www.laodikyahaber.com/nike-free-run-4.0-violet-blanc-chaussuresl">nike free run 4.0 violet blanc</a> <a href="http://www.dateplannerz.com/mens-nike-flyknit-lunar-1-pink-grey-shoesj">mens nike flyknit lunar 1 pink grey</a> <a href="http://www.ultimumbaby.com/vegas-golden-knights-adidas-nhl-2-tone-tonal-snapback-cap-hatk">vegas golden knights adidas nhl 2 tone tonal snapback cap</a> <a href="http://www.cksholdings.com/adidas-pr%C3%B8dator-absolute-trx-skoj">adidas pr酶dator absolute trx</a> <a href="http://www.rosebasil.com/purple-ralph-lauren-shirt-poloh">purple ralph lauren shirt</a>
[url=http://www.laodikyahaber.com/]laodikyahaber[/url]
snowdaydc
پنجشنبه 23 اسفند 1397 04:32 ب.ظ
<a href="http://www.awassessment.com/lime-green-coach-purse-coachh">lime green coach purse</a> <a href="http://www.websiteopmaat.com/air-jordan-2-retro-nero-scarpei">air jordan 2 retro nero</a> <a href="http://www.lopifitfl.com/nike-air-flight-89-brouge-chaussuresk">nike air flight 89 brouge</a> <a href="http://www.aurorefleurs.com/north-face-gore-tex-mountain-light-fit-northfaceh">north face gore tex mountain light fit</a> <a href="http://www.ezedcal.com/nike-free-3.0-men-dark-grey-orange-shoesh">nike free 3.0 men dark grey orange</a> <a href="http://www.calsportswear.com/femmes-air-jordan-retro-7-whtie-gris-bleu-chaussuresl">femmes air jordan retro 7 whtie gris bleu</a>
[url=http://www.snowdaydc.com/]snowdaydc[/url]
superseals
یکشنبه 12 اسفند 1397 06:43 ب.ظ
<a href="http://www.artenvironments.net/nike-internationalist-dark-blau-uk-chaussuresc">nike internationalist dark blau uk</a> <a href="http://www.ascential.net/caqui-air-max-97-kurpesg">caqui air max 97</a> <a href="http://www.associazioneagape.net/ua-curry-scarpe-nero-viola-schuhea">ua curry scarpe nero viola</a> <a href="http://www.atientertainment.net/femmes-air-jordan-retro-3-bleu-orange-butyf">femmes air jordan retro 3 bleu orange</a> <a href="http://www.attawhed.net/air-jordan6-naranja-rojo-kurpesd">air jordan6 naranja rojo</a> <a href="http://www.audichandler.net/air-jordan-retro-4.5-minzgr%C3%BCn-rot-butya">air jordan retro 4.5 minzgr眉n rot</a>
superseals http://www.superseals.net/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo