به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - فلسطین

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

فلسطین

تاریخ:شنبه 19 خرداد 1397-04:27 ب.ظ

فلسطین سرزمینی عربی و اسلامی است، که در قدیم کنعان نام داشت، حدود 27024 کیلومتر مربع مساحت دارد که دریای مدیترانه در غرب، لبنان در شمال، سوریه و رود اردن در شرق و دریای سرخ و شبه جزیره سینا در جنوب و جنوب غربی آن قرار دارد. فلسطین سرزمینی حاصلخیز و دارای آب و هوای معتدل است. این منطقه محل ظهور پیامبران بزرگی چون عیسی (ع)، موسی (ع) ومحل عبور و زندگانی حضرت ابراهیم (ع) بوده است. این سرزمین از نظر موقعیت سوق الجیشی بسیار حساس و پراهمیت است به مثابه پلی است که کشورهای عربی، اسلامی آسیا را به آفریقا متصل می‌کند.

این موقعیت ویژه جغرافیایی فلسطین را در طول تاریخ گذرگاه و نقطه تمرکز بسیاری از کشورها و تمدنهای پیاپی تبدیل کرده بود تا اینکه همراه با سایر سرزمینهای عربی، به کشوری با هویتی اسلامی و عربی تبدیل شد.

شهر اورشلیم با بیت المقدس قدیم بر فراز یک تپه بنا گردیده و از مکان‌های مهم فلسطین است. کوه صهیون و کوه زیتون از شرق و غرب آن را احاطه کرده اند.

کنعانیان نخستین اقوامی بودند که از شبه جزیره عربستان به فلسطین آمدند و در این سرزمین سکونت گزیدند. آنان در فلسطین با آموریان و فلسطینیان در هم آمیختند و از سال 2500 ق.م فرمانروایی ایجاد کردند که 15 قرن ادامه داشت. تاریخ فلسطین با نام انبیا آغاز می‌شود. نام حضرت یعقوب، اسرائیل بود. بنی‌اسرائیل فرزندان یعقوب بودند و حدود سیزده قرن قبل از میلاد اقتدار داشتند. در هنگام حکومت فرعون بر مصر و پیش از ظهور موسی (ع) جمعیت اسرائیلیان زیاد شد. 430 سال پس از ورود یعقوب به مصر، حضرت موسی (ع) قوم بنی اسرائیل را از سرزمین مصر به مقصد سرزمین موعود، به حرکت درآورد. پیمودن این مسافت چهل سال طول کشید. حضرت موسی در این دوران طولانی از هدایت قوم فروگذار نکرد اما بنی اسرائیل بارها دست به طغیان و تجاوز زدند.

پس از حضرت موسی (ع)، یوشع جانشین وی شد و بنی اسرائیل را از اردن عبور داد تا اینکه این قوم به شهرهای جدید رسیدند و دست به غارت و کشتار اهالی زدند. اما قوم فلسطین در مقابل آنان مقاومت کرد و سرانجام بنی اسرائیل را مغلوب ساخت. لیکن پس از جنگهای فراوان، مجدداً بنی اسرائیل قدرت گرفتند و بر شهرها مسلط شدند. در حدود 1000 ق.م حضرت داوود توانست اورشلیم را از دست فلسطینیان خارج کند و بیت المقدس یا خانه خدا را در آنجا بنا کند. این بنا توسط حضرت سلیمان تکمیل شد. سلیمان، چهل سال سلطنت کرد و آرامش را به قدس بازگرداند اما پس از او، دوباره ظلم و غارت بنی اسرائیل آغاز شد.

حدود 730 ق.م شالمانصر (شلمنصر) به اسرائیل تاخت و عده ای از آنان را اسیر کرد و به جای آنها بابلیان را اسکان داد. در سال 586 ق.م در زمان بخت النصر، کشور یهود مورد حمله آشوریان قرار گرفت که منجر به انحطاط و اسارت بنی اسرائیل شد. سرانجام کوروش پادشاه ایران، بابل را تسخیر کرد و یهودیان را آزاد ساخت و به فلسطین و اورشلیم بازگرداند. آسایش اورشلیم تا پایان سلطنت داریوش سوم ادامه داشت تا اینکه اسکندر مقدونی، در حدود 323 ق.م به ایران، مصر، سوریه، فنقیه و فلسطین حمله کرد و ویرانی و قتل و غارت فراوانی به بار آورد.

پس از اسکندر، جانشینان او بر فلسطین مسلط شدند. از سال 63ق.م دوره تسلط رومیان آغاز شد که پس از جنگهای فراوان، به ارمنستان و قسمتی از آسیا و آفریقا، سپس سوریه و فلسطین حمله بردند. دوازده هزار یهودی را کشتند و دیوارهای شهر را ویران ساختند.

در چنان شرایطی، ظهور مسیح امید و آرزوی یهودیان بود تا آنان را نجات بخشد. اما روحانیون یهود به او حسادت میورزیدند و می خواستند او را از میان بردارند و سرانجام به فتوای شورای یهود و جوسازی های آنان، حضرت عیسی (ع) توسط حکمران رومی سرزمین یهودا به اعدام محکوم و مصلوب شد.

در سال 70 م تیتوس فرزند امپراتور روم با هشتاد هزار سرباز، اورشلیم را محاصره کرد و پس از چند ماه مقاومت یهودیان، سرانجام رومیان فاتح شدند و قوم یهود دوباره آواره گشت. در زمان خسرو دوم پادشاه ساسانی، میان امپراطوری ایران، روم را شکست داده و با راهنمایی یهودیانی که با ایران همکاری می کردند اورشلیم‌ (فلسطین) را فتح کردند. اما پس از مرگ خسرو پرویز، این سرزمین دو باره به دست مسیحیان افتاد.

در زمان خلیفه اول مسلمین (ابوبکر)، او سپاهی را روانه سوریه و فلسطین کرد که با درگذشت او، در زمان خلیفه دوم، عمر، سوریه و بیت المقدس به دست مسلمین افتاد و رومیان در آنجا شکست خوردند. اهالی شهر مقاومت زیادی کردند اما طولانی شدن محاصره و مشکل غذا آنان را مجبور به تسلیم کرد و قرارداد صلح منعقد شد. و از آن سال یعنی 15 ه فلسطین در دست مسلمانان بود.

از سال 1095م. با تهاجم اروپائیان علیه مسلمانان جنگهای صلیبی آغاز شد که حدود دو قرن ادامه یافت. اگر چه این جنگ علتهای گوناگونی داشت اما مورخان یکی از علل آنرا، مساله فلسطین و شهر بیت المقدس و خراجگزار بودن مسیحیان این شهر برای مسلمانان ذکر می کنند. صلیبیون پس از نبردی سخت و محاصره طولانی بیت المقدس، وارد شهر شده و دست به قتل عام زدند و همه چیز را به عنوان غنیمت، غارت کردند.

بدین سان مسیحیان 90 سال بر فلسطین حکومت کردند. در مراحل پایانی جنگ دوم صلیبی (1149-1147م) مطابق با 544-542 ه صلاح الدین ایوبی صلیبیون را تار و مار کرد و بیت المقدس را باز پس گرفت و آنها را از سوریه و مصر و سایر مناطق بیرون راند.

پس از هفتمین جنگ صلیبی و مرگ آخرین پادشاه سلسله ایوبی، ممالیک حدود سه قرن زمام امور را در دست گرفته و بیت المقدس را نیز در اختیار داشتند و با سپاه مغول جنگیدند و آنها را شکست دادند و بازماندگان صلیبی ها را در عکا نابود ساختند. از سوی دیگر سلسله عثمانی با جنگهای طولانی و فتوحات عثمانی غازی در نبرد با مغولان و یونانیان، پایه گذاری شد. در زمان سلطان محمد فاتح در سال 1453م. شهر قسطنطنیه که مهمترین مرکز اقتدار صلیبیون و پایتخت روم شرقی بود فتح شد و به مدت 500 سال به پایتخت امپراطوری عثمانی تبدیل گردید.

اواخر قرن نوزدهم شورشهایی در فلسطین به وجود آمد. انگلستان در این سالها مدافع عثمانی بود، ناگهان تغییر روش داد و در برابر عثمانی قرار گرفت و از شورشیان حمایت کرد. از جمله «حسین، امیر مکه» را که نماینده عثمانی در حجاز و مردی جاه طلب بود تحریک کرد با حمایت انگلیس از عثمانی جدا شود. در چنین شرایطی عده ای از یهودیان، اندیشه ملت واحد یهود را مطرح کردند و برای تشکیل کشوری مستقل دست به اقداماتی زدند که کار آنها مورد تشویق و حمایت دولت انگلیس قرار گرفت.

این عده با گرفتن کمکهای مالی از یهودیان ثروتمند، برای پیشبرد مقاصد خود حزبی تشکیل دادند و نام صهیون را بر خود نهادند. در سال 1916 قرارداد « سایکس ـ پیکو» میان روسیه، فرانسه و انگلیس به امضا رسید تا به موجب آن سرزمینهای تجزیه شده از عثمانی را میان خویش تقسیم کنند. اما انگلیس که چندی بعد آن پیمان را مغایر با سلطه خود بر کانال سوئز دید در سال 1917 با استفاده از ضعف روسیه و انقلابی که در آن کشور به وقوع پیوست، از پیمان سرباز زد و فلسطین را تحت قیمومیت خویش در‌آورد.
ژ"
نظرات() 
http://tinyurl.com/
دوشنبه 10 تیر 1398 08:18 ب.ظ
Right here is the right blog for everyone who
wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you
(not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new
spin on a topic which has been discussed for decades. Excellent stuff, just excellent!
buy air max 95 greedy
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:48 ق.ظ
<a href="http://www.houstondentalimplants.net/MNS_36/youth-tarik-black-28-houston-rockets-black-jersey ">youth tarik black 28 houston rockets black jersey</a><a href="http://www.houstondentalimplants.net/MNS_37/mens-timothe-luwawu-cabarrot-7-oklahoma-city-thunder-white-jersey ">mens timothe luwawu cabarrot 7 oklahoma city thunder white jersey</a><a href="http://www.houstondentalimplants.net/MNS_38/womens-aar%c3%b3n-mart%c3%adn-3-espanyol-jersey ">womens aar贸n mart铆n 3 espanyol jersey</a><a href="http://www.houstondentalimplants.net/MNS_39/youth-minnesota-twins-torii-hunter-white-home-cool-base-player-jersey ">youth minnesota twins torii hunter white home cool base player jersey</a>
[url=http://www.graceparkchurch.net/Shoes_15/buy-air-max-95-greedy]buy air max 95 greedy[/url]
big and tall legend nick orr 18 chicago bears jersey
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:40 ق.ظ
<a href="http://www.loudcloudevents.net/Shoes_17/clarks-wallabee-x-fila-filabee ">clarks wallabee x fila filabee</a><a href="http://www.loudcloudevents.net/Shoes_18/nike-free-lineup ">nike free lineup</a><a href="http://www.loudcloudevents.net/Shoes_19/cheap-nike-air-jordan-force-4 ">cheap nike air jordan force 4</a><a href="http://www.loudcloudevents.net/Shoes_2/warrior-skreamer-k-lite-black ">warrior skreamer k lite black</a>
[url=http://www.sheistheboss.net/NFL_30/big-and-tall-legend-nick-orr-18-chicago-bears-jersey]big and tall legend nick orr 18 chicago bears jersey[/url]
nike dunk sky hi suede wedge sneakers
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:40 ق.ظ
<a href="http://www.hr-value.net/NHL_22/mens-daniel-sprong-41-pittsburgh-penguins-premier-player-jersey ">mens daniel sprong 41 pittsburgh penguins premier player jersey</a><a href="http://www.hr-value.net/NHL_23/mens-andrew-macdonald-47-philadelphia-flyers-authentic-jersey ">mens andrew macdonald 47 philadelphia flyers authentic jersey</a><a href="http://www.hr-value.net/NHL_24/womens-keith-kinkaid-1-new-devils-premier-home-jersey ">womens keith kinkaid 1 new devils premier home jersey</a><a href="http://www.hr-value.net/NHL_25/womens-filip-forsberg-9-nashville-predators-authentic-jersey ">womens filip forsberg 9 nashville predators authentic jersey</a>
[url=http://www.carboncanopy.net/Shoes_10/nike-dunk-sky-hi-suede-wedge-sneakers]nike dunk sky hi suede wedge sneakers[/url]
black pharrell nmd
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:40 ق.ظ
<a href="http://www.lisabronwyn.net/NCAAF_34/mens-e-j-ejiya-22-north-texas-mean-green-jersey ">mens e j ejiya 22 north texas mean green jersey</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/NCAAF_35/womens-mason-vega-43-portland-state-vikings-jersey ">womens mason vega 43 portland state vikings jersey</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/NFL_26/kids-legend-chris-godwin-12-tampa-bay-buccaneers-jersey ">kids legend chris godwin 12 tampa bay buccaneers jersey</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/NFL_27/kids-proline-albert-havili-4-los-angeles-chargers-jersey ">kids proline albert havili 4 los angeles chargers jersey</a>
[url=http://www.globalip-solutions.net/Shoes_17/black-pharrell-nmd]black pharrell nmd[/url]
youth griffin hicks 60 nc state wolfpack jersey
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:36 ق.ظ
<a href="http://www.healthbyyourself.net/Shoes_13/nike-free-inneva-woven-fit ">nike free inneva woven fit</a><a href="http://www.healthbyyourself.net/Shoes_14/air-jordan-year-of-the-dragon-for-sale ">air jordan year of the dragon for sale</a><a href="http://www.healthbyyourself.net/Shoes_15/womens-air-jordan-12-white-black ">womens air jordan 12 white black</a><a href="http://www.healthbyyourself.net/Shoes_16/mens-asics-gel-lyte-5-orange-grey ">mens asics gel lyte 5 orange grey</a>
[url=http://www.3clintonfamilydentistry.net/NCAAF_35/youth-griffin-hicks-60-nc-state-wolfpack-jersey]youth griffin hicks 60 nc state wolfpack jersey[/url]
air jordan retro 6 royal blue gold
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:34 ق.ظ
<a href="http://www.robertoabramowitz.net/MNS_40/kendrys-morales-seattle-mariners-majestic-mesh-batting-practice-button-up-cool-base-jerseys-navy ">kendrys morales seattle mariners majestic mesh batting practice button up cool base jerseys navy</a><a href="http://www.robertoabramowitz.net/NCAAF_31/mens-david-racine-4-houston-baptist-huskies-jersey ">mens david racine 4 houston baptist huskies jersey</a><a href="http://www.robertoabramowitz.net/NCAAF_32/youth-lamont-hill-51-morgan-state-bears-jersey ">youth lamont hill 51 morgan state bears jersey</a><a href="http://www.robertoabramowitz.net/NCAAF_33/womens-harvey-harris-11-alabama-a%26m-bulldogs-jersey ">womens harvey harris 11 alabama a&m bulldogs jersey</a>
[url=http://www.satlujcricketacademy.net/Shoes_13/air-jordan-retro-6-royal-blue-gold]air jordan retro 6 royal blue gold[/url]
nike air darwin og
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:33 ق.ظ
<a href="http://www.eventsec.net/NFL_28/kids-teamcolor-ramon-richards-7-los-angeles-rams-jersey ">kids teamcolor ramon richards 7 los angeles rams jersey</a><a href="http://www.eventsec.net/NFL_29/mens-proline-jordan-lasley-2-baltimore-ravens-jersey ">mens proline jordan lasley 2 baltimore ravens jersey</a><a href="http://www.eventsec.net/NFL_30/kids-elite-carlton-agudosi-19-arizona-cardinals-jersey ">kids elite carlton agudosi 19 arizona cardinals jersey</a><a href="http://www.eventsec.net/NHL_21/youth-chris-stewart-8-calgary-flames-authentic-custom-jersey ">youth chris stewart 8 calgary flames authentic custom jersey</a>
[url=http://www.trappist-1.net/Shoes_19/nike-air-darwin-og]nike air darwin og[/url]
mens ryan hartman 38 nashville predators authentic home jersey
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:25 ق.ظ
<a href="http://www.raulmora.net/Shoes_17/95-air-max-black-and-red ">95 air max black and red</a><a href="http://www.raulmora.net/Shoes_18/air-jordan-2011-black-out-kids-air-jordan-2011 ">air jordan 2011 black out kids air jordan 2011</a><a href="http://www.raulmora.net/Shoes_19/air-jordan-4-womens-flower-print-pink-for-sale-online-4 ">air jordan 4 womens flower print pink for sale online 4</a><a href="http://www.raulmora.net/Shoes_2/jordan-2011-2014 ">jordan 2011 2014</a>
[url=http://www.docsvault.net/NHL_24/mens-ryan-hartman-38-nashville-predators-authentic-home-jersey]mens ryan hartman 38 nashville predators authentic home jersey[/url]
viagra y cialis
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:15 ق.ظ

Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!
viagra light switch
شنبه 18 خرداد 1398 12:27 ب.ظ

Very rapidly this web page will be famous among all blogging and site-building people, due to it's good articles
gamefly free trial
پنجشنبه 16 خرداد 1398 06:00 ق.ظ
Every weekend i used to go to see this website, because i want enjoyment,
as this this website conations genuinely pleasant funny material too.
gamefly free trial
پنجشنبه 9 خرداد 1398 11:17 ق.ظ
Hello! This is my 1st comment here so I just
wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
Thank you!
brandon knight milwaukee bucks youth swingman basketball jersey hunter green
یکشنبه 5 خرداد 1398 03:12 ب.ظ
<a href="http://www.lisabronwyn.net/NCAAF_34/womens-j-marick-woods-26-michigan-wolverines-jersey ">womens j marick woods 26 michigan wolverines jersey</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/NCAAF_35/mens-chris-sibilia-70-georgia-state-panthers-jersey ">mens chris sibilia 70 georgia state panthers jersey</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/NFL_26/baby-teamcolor-jourdan-lewis-27-dallas-cowboys-jersey ">baby teamcolor jourdan lewis 27 dallas cowboys jersey</a><a href="http://www.lisabronwyn.net/NFL_27/kids-limited-stephen-roberts-14-philadelphia-eagles-jersey ">kids limited stephen roberts 14 philadelphia eagles jersey</a>
brandon knight milwaukee bucks youth swingman basketball jersey hunter green http://www.riversideoutdoorweddings.net/MNS_38/brandon-knight-milwaukee-bucks-youth-swingman-basketball-jersey-hunter-green
womens linus ullmark 35 buffalo sabres replica custom jersey
پنجشنبه 2 خرداد 1398 04:53 ق.ظ
<a href="http://www.entrustadmin.net/Shoes_13/nike-air-max-zero-womens-grey-gold ">nike air max zero womens grey gold</a><a href="http://www.entrustadmin.net/Shoes_14/nike-kobe-9-kicks-on-fire ">nike kobe 9 kicks on fire</a><a href="http://www.entrustadmin.net/Shoes_15/air-jordan-iv-cleat-c.c.-sabathia-yankees-pe ">air jordan iv cleat c.c. sabathia yankees pe</a><a href="http://www.entrustadmin.net/Shoes_16/nike-air-max-nomo-blue-and-green-nike-air-max-nm ">nike air max nomo blue and green nike air max nm</a>
womens linus ullmark 35 buffalo sabres replica custom jersey http://www.campnotredame.net/NHL_22/womens-linus-ullmark-35-buffalo-sabres-replica-custom-jersey
mens christian djoos 29 washington capitals authentic away jersey
پنجشنبه 2 خرداد 1398 04:52 ق.ظ
<a href="http://www.baltimoretemple.net/Shoes_17/kids-nike-air-max-command-pink-kids-nike-air ">kids nike air max command pink kids nike air</a><a href="http://www.baltimoretemple.net/Shoes_18/nike-free-no-laces ">nike free no laces</a><a href="http://www.baltimoretemple.net/Shoes_19/air-jordan-1-high-og-black-gold-black-black-white-metallic-gold-aq7474-001 ">air jordan 1 high og black gold black black white metallic gold aq7474 001</a><a href="http://www.baltimoretemple.net/Shoes_2/air-jordan-14-donna ">air jordan 14 donna</a>
mens christian djoos 29 washington capitals authentic away jersey http://www.woobago.net/NHL_21/mens-christian-djoos-29-washington-capitals-authentic-away-jersey
big and tall limited chad beebe 82 minnesota vikings jersey
پنجشنبه 2 خرداد 1398 04:51 ق.ظ
<a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/MNS_40/lorenzo-cain-milwaukee-brewers-majestic-authentic-collection-flex-base-player-jersey-navy ">lorenzo cain milwaukee brewers majestic authentic collection flex base player jersey navy</a><a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/NCAAF_31/youth-connor-lawson-51-georgia-southern-eagles-jersey ">youth connor lawson 51 georgia southern eagles jersey</a><a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/NCAAF_32/womens-cole-bentley-66-louisville-cardinals-jersey ">womens cole bentley 66 louisville cardinals jersey</a><a href="http://www.plumpanasiankitchen.net/NCAAF_33/youth-ka-derrion-mason-96-louisiana-tech-bulldogs-jersey ">youth ka derrion mason 96 louisiana tech bulldogs jersey</a>
big and tall limited chad beebe 82 minnesota vikings jersey http://www.afamilyplace.net/NFL_28/big-and-tall-limited-chad-beebe-82-minnesota-vikings-jersey
nike dunk on sale jordan 23 wholesale shoes
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:57 ب.ظ
<a href="http://www.praxinoscoop.net/Shoes_13/free-og-14-br-all-pink ">free og 14 br all pink</a><a href="http://www.praxinoscoop.net/Shoes_14/jordan-retro-4-oreo-2015 ">jordan retro 4 oreo 2015</a><a href="http://www.praxinoscoop.net/Shoes_15/womens-nike-air-max-rn-womens-nike-air-max-2009 ">womens nike air max rn womens nike air max 2009</a><a href="http://www.praxinoscoop.net/Shoes_16/nike-kd-9-silver-green ">nike kd 9 silver green</a>
nike dunk on sale jordan 23 wholesale shoes http://www.thechristiantreatmentcenter.net/Shoes_11/nike-dunk-on-sale-jordan-23-wholesale-shoes
baby proline lance kendricks 84 green bay packers jersey
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:56 ب.ظ
<a href="http://www.activedeployment.net/MNS_36/aaron-brooks-minnesota-timberwolves-fanatics-branded-fast-break-replica-player-jersey-green-icon-edition-navy ">aaron brooks minnesota timberwolves fanatics branded fast break replica player jersey green icon edition navy</a><a href="http://www.activedeployment.net/MNS_37/youth-youri-tielemans-17-belgium-jersey ">youth youri tielemans 17 belgium jersey</a><a href="http://www.activedeployment.net/MNS_38/sam-dekker-houston-rockets-adidas-replica-jersey-red ">sam dekker houston rockets adidas replica jersey red</a><a href="http://www.activedeployment.net/MNS_39/chicago-cubs-majestic-cooperstown-cool-base-jersey-royal ">chicago cubs majestic cooperstown cool base jersey royal</a>
baby proline lance kendricks 84 green bay packers jersey http://www.5alwaysthereinc.net/NFL_27/baby-proline-lance-kendricks-84-green-bay-packers-jersey
kids teamcolor moubarak djeri 65 arizona cardinals jersey
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:56 ب.ظ
<a href="http://www.thechlorinegenie.net/Shoes_13/columbia-bora-bora-booney-ii-sun-hats ">columbia bora bora booney ii sun hats</a><a href="http://www.thechlorinegenie.net/Shoes_14/nike-air-max-2017-black-red- ">nike air max 2017 black red </a><a href="http://www.thechlorinegenie.net/Shoes_15/jordan-shoes-for-2013 ">jordan shoes for 2013</a><a href="http://www.thechlorinegenie.net/Shoes_16/nike-kyrie-3-sky-blue-black ">nike kyrie 3 sky blue black</a>
kids teamcolor moubarak djeri 65 arizona cardinals jersey http://www.daretosay.net/NFL_30/kids-teamcolor-moubarak-djeri-65-arizona-cardinals-jersey
womens nike roshe run blue orange
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:55 ب.ظ
<a href="http://www.ambientaugmentation.net/Shoes_6/mens-asics-gel-noosa-tri-7-yellow-sky-blue ">mens asics gel noosa tri 7 yellow sky blue</a><a href="http://www.ambientaugmentation.net/Shoes_7/air-max-jordan-13-prices-air-max-jordan-13-fusion ">air max jordan 13 prices air max jordan 13 fusion</a><a href="http://www.ambientaugmentation.net/Shoes_8/air-jordan-4-forest-green-buy-nike-air-max-penny-1 ">air jordan 4 forest green buy nike air max penny 1</a><a href="http://www.ambientaugmentation.net/Shoes_9/nike-x-riccardo-tisci-air-force-1-at-net-a-porter ">nike x riccardo tisci air force 1 at net a porter</a>
womens nike roshe run blue orange http://www.centersthairrazors.net/Shoes_10/womens-nike-roshe-run-blue-orange
minecraft free download pc
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 09:32 ب.ظ
Having read this I thought it was rather informative.
I appreciate you spending some time and effort to put this content together.
I once again find myself personally spending
way too much time both reading and posting comments.

But so what, it was still worth it!
nike free orbit ii sp black white
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:57 ق.ظ
<a href="http://www.alphonsotv.com/28/mens-adidas-gazelle-boost-green ">mens adidas gazelle boost green</a><a href="http://www.alphonsotv.com/29/jordan-future-horizon-2017 ">jordan future horizon 2017</a><a href="http://www.alphonsotv.com/3/air-jordans-blue-and-grey-for-girl ">air jordans blue and grey for girl</a><a href="http://www.alphonsotv.com/30/air-jordan-11-12-13-air-jordan-11-gamma-blue ">air jordan 11 12 13 air jordan 11 gamma blue</a>
nike free orbit ii sp black white http://www.kanunnamina.com/16/nike-free-orbit-ii-sp-black-white
latest nike air max 2013
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:56 ق.ظ
<a href="http://www.colgate-mail.com/13/air-huarache-ultra-br ">air huarache ultra br</a><a href="http://www.colgate-mail.com/14/nike-air-max-bw-gen-ii-black-persian-violet ">nike air max bw gen ii black persian violet</a><a href="http://www.colgate-mail.com/15/jordan-black-and-white-7s ">jordan black and white 7s</a><a href="http://www.colgate-mail.com/16/womens-grey-air-max-90-grey-air-max-90 ">womens grey air max 90 grey air max 90</a>
latest nike air max 2013 http://www.sunayinsaat.com/39/latest-nike-air-max-2013
nike lunarglide 7 black sky blue
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:56 ق.ظ
<a href="http://www.raleighareadentist.com/1/adidas-springblade-ignite-purple-yellow ">adidas springblade ignite purple yellow</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/10/adidas-yeezy-mens-shoes ">adidas yeezy mens shoes</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/11/kevin-durant-backpack ">kevin durant backpack</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/12/nike-lunareclipse-2-introduced ">nike lunareclipse 2 introduced</a>
nike lunarglide 7 black sky blue http://www.gopokebar.com/4/nike-lunarglide-7-black-sky-blue
mens nike free 3 0 v3 in red black white
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:54 ق.ظ
<a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/13/ho-turf-palm ">ho turf palm</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/14/buy-cheap-nike-flyknit-racer ">buy cheap nike flyknit racer</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/15/this-air-tech-challenge-iii-black-deniminspired-by-andre-agassis-denim-shorts ">this air tech challenge iii black deniminspired by andre agassis denim shorts</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/16/air-max-free-shipping-china-nike-air-max-free-shipping ">air max free shipping china nike air max free shipping</a>
mens nike free 3 0 v3 in red black white http://www.featherinsight.com/27/mens-nike-free-3-0-v3-in-red-black-white
youth jaroslav halak 41 boston bruins replica player jersey
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:13 ق.ظ
<a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_22/youth-oscar-klefbom-77-edmonton-oilers-premier-player-jersey ">youth oscar klefbom 77 edmonton oilers premier player jersey</a><a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_23/mens-kevin-labanc-62-san-jose-sharks-replica-jersey ">mens kevin labanc 62 san jose sharks replica jersey</a><a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_24/womens-tom-wilson-43-washington-capitals-authentic-away-jersey ">womens tom wilson 43 washington capitals authentic away jersey</a><a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_25/mens-travis-hamonic-24-calgary-flames-authentic-custom-jersey ">mens travis hamonic 24 calgary flames authentic custom jersey</a>
youth jaroslav halak 41 boston bruins replica player jersey http://www.astp-proton.net/NHL_25/youth-jaroslav-halak-41-boston-bruins-replica-player-jersey
youth adam morgan 46 philadelphia phillies custom jersey
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:12 ق.ظ
<a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_13/mens-nike-free-trainer-5-0%7eroyal-blue-and-white-weave%7esz-10-euc%7e ">mens nike free trainer 5 0~royal blue and white weave~sz 10 euc~</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_14/air-max-90-mercury ">air max 90 mercury</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_15/air-max-2011-leather-white-silver ">air max 2011 leather white silver</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_16/adidas-springblade-drive-2.0-red-purple ">adidas springblade drive 2.0 red purple</a>
youth adam morgan 46 philadelphia phillies custom jersey http://www.lazyotter.net/MNS_38/youth-adam-morgan-46-philadelphia-phillies-custom-jersey
kids game grover stewart 90 indianapolis colts jersey
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:11 ق.ظ
<a href="http://www.fishtherapy.net/MNS_40/mens-idrissa-gueye-17-everton-jersey ">mens idrissa gueye 17 everton jersey</a><a href="http://www.fishtherapy.net/NCAAF_31/youth-nate-anderson-29-missouri-tigers-jersey ">youth nate anderson 29 missouri tigers jersey</a><a href="http://www.fishtherapy.net/NCAAF_32/youth-anthony-della-fave-65-sacred-heart-pioneers-jersey ">youth anthony della fave 65 sacred heart pioneers jersey</a><a href="http://www.fishtherapy.net/NCAAF_33/youth-ayinde-eley-16-maryland-terrapins-jersey ">youth ayinde eley 16 maryland terrapins jersey</a>
kids game grover stewart 90 indianapolis colts jersey http://www.alphasevenenergy.net/NFL_30/kids-game-grover-stewart-90-indianapolis-colts-jersey
teal blue and black 13 jordans blue and black song
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:10 ق.ظ
<a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_17/finish-line-x-adidas-springblade-uncaged-new-colorways ">finish line x adidas springblade uncaged new colorways</a><a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_18/nike-air-max-tailwind-6-green ">nike air max tailwind 6 green</a><a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_19/new-yeezy-boost-350-v2 ">new yeezy boost 350 v2</a><a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_2/nike-free-rn-anthracite ">nike free rn anthracite</a>
teal blue and black 13 jordans blue and black song http://www.sparkvideo.net/Shoes_8/teal-blue-and-black-13-jordans-blue-and-black-song
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo