تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - فلسطین

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

فلسطین

تاریخ:شنبه 19 خرداد 1397-04:27 ب.ظ

فلسطین سرزمینی عربی و اسلامی است، که در قدیم کنعان نام داشت، حدود 27024 کیلومتر مربع مساحت دارد که دریای مدیترانه در غرب، لبنان در شمال، سوریه و رود اردن در شرق و دریای سرخ و شبه جزیره سینا در جنوب و جنوب غربی آن قرار دارد. فلسطین سرزمینی حاصلخیز و دارای آب و هوای معتدل است. این منطقه محل ظهور پیامبران بزرگی چون عیسی (ع)، موسی (ع) ومحل عبور و زندگانی حضرت ابراهیم (ع) بوده است. این سرزمین از نظر موقعیت سوق الجیشی بسیار حساس و پراهمیت است به مثابه پلی است که کشورهای عربی، اسلامی آسیا را به آفریقا متصل می‌کند.

این موقعیت ویژه جغرافیایی فلسطین را در طول تاریخ گذرگاه و نقطه تمرکز بسیاری از کشورها و تمدنهای پیاپی تبدیل کرده بود تا اینکه همراه با سایر سرزمینهای عربی، به کشوری با هویتی اسلامی و عربی تبدیل شد.

شهر اورشلیم با بیت المقدس قدیم بر فراز یک تپه بنا گردیده و از مکان‌های مهم فلسطین است. کوه صهیون و کوه زیتون از شرق و غرب آن را احاطه کرده اند.

کنعانیان نخستین اقوامی بودند که از شبه جزیره عربستان به فلسطین آمدند و در این سرزمین سکونت گزیدند. آنان در فلسطین با آموریان و فلسطینیان در هم آمیختند و از سال 2500 ق.م فرمانروایی ایجاد کردند که 15 قرن ادامه داشت. تاریخ فلسطین با نام انبیا آغاز می‌شود. نام حضرت یعقوب، اسرائیل بود. بنی‌اسرائیل فرزندان یعقوب بودند و حدود سیزده قرن قبل از میلاد اقتدار داشتند. در هنگام حکومت فرعون بر مصر و پیش از ظهور موسی (ع) جمعیت اسرائیلیان زیاد شد. 430 سال پس از ورود یعقوب به مصر، حضرت موسی (ع) قوم بنی اسرائیل را از سرزمین مصر به مقصد سرزمین موعود، به حرکت درآورد. پیمودن این مسافت چهل سال طول کشید. حضرت موسی در این دوران طولانی از هدایت قوم فروگذار نکرد اما بنی اسرائیل بارها دست به طغیان و تجاوز زدند.

پس از حضرت موسی (ع)، یوشع جانشین وی شد و بنی اسرائیل را از اردن عبور داد تا اینکه این قوم به شهرهای جدید رسیدند و دست به غارت و کشتار اهالی زدند. اما قوم فلسطین در مقابل آنان مقاومت کرد و سرانجام بنی اسرائیل را مغلوب ساخت. لیکن پس از جنگهای فراوان، مجدداً بنی اسرائیل قدرت گرفتند و بر شهرها مسلط شدند. در حدود 1000 ق.م حضرت داوود توانست اورشلیم را از دست فلسطینیان خارج کند و بیت المقدس یا خانه خدا را در آنجا بنا کند. این بنا توسط حضرت سلیمان تکمیل شد. سلیمان، چهل سال سلطنت کرد و آرامش را به قدس بازگرداند اما پس از او، دوباره ظلم و غارت بنی اسرائیل آغاز شد.

حدود 730 ق.م شالمانصر (شلمنصر) به اسرائیل تاخت و عده ای از آنان را اسیر کرد و به جای آنها بابلیان را اسکان داد. در سال 586 ق.م در زمان بخت النصر، کشور یهود مورد حمله آشوریان قرار گرفت که منجر به انحطاط و اسارت بنی اسرائیل شد. سرانجام کوروش پادشاه ایران، بابل را تسخیر کرد و یهودیان را آزاد ساخت و به فلسطین و اورشلیم بازگرداند. آسایش اورشلیم تا پایان سلطنت داریوش سوم ادامه داشت تا اینکه اسکندر مقدونی، در حدود 323 ق.م به ایران، مصر، سوریه، فنقیه و فلسطین حمله کرد و ویرانی و قتل و غارت فراوانی به بار آورد.

پس از اسکندر، جانشینان او بر فلسطین مسلط شدند. از سال 63ق.م دوره تسلط رومیان آغاز شد که پس از جنگهای فراوان، به ارمنستان و قسمتی از آسیا و آفریقا، سپس سوریه و فلسطین حمله بردند. دوازده هزار یهودی را کشتند و دیوارهای شهر را ویران ساختند.

در چنان شرایطی، ظهور مسیح امید و آرزوی یهودیان بود تا آنان را نجات بخشد. اما روحانیون یهود به او حسادت میورزیدند و می خواستند او را از میان بردارند و سرانجام به فتوای شورای یهود و جوسازی های آنان، حضرت عیسی (ع) توسط حکمران رومی سرزمین یهودا به اعدام محکوم و مصلوب شد.

در سال 70 م تیتوس فرزند امپراتور روم با هشتاد هزار سرباز، اورشلیم را محاصره کرد و پس از چند ماه مقاومت یهودیان، سرانجام رومیان فاتح شدند و قوم یهود دوباره آواره گشت. در زمان خسرو دوم پادشاه ساسانی، میان امپراطوری ایران، روم را شکست داده و با راهنمایی یهودیانی که با ایران همکاری می کردند اورشلیم‌ (فلسطین) را فتح کردند. اما پس از مرگ خسرو پرویز، این سرزمین دو باره به دست مسیحیان افتاد.

در زمان خلیفه اول مسلمین (ابوبکر)، او سپاهی را روانه سوریه و فلسطین کرد که با درگذشت او، در زمان خلیفه دوم، عمر، سوریه و بیت المقدس به دست مسلمین افتاد و رومیان در آنجا شکست خوردند. اهالی شهر مقاومت زیادی کردند اما طولانی شدن محاصره و مشکل غذا آنان را مجبور به تسلیم کرد و قرارداد صلح منعقد شد. و از آن سال یعنی 15 ه فلسطین در دست مسلمانان بود.

از سال 1095م. با تهاجم اروپائیان علیه مسلمانان جنگهای صلیبی آغاز شد که حدود دو قرن ادامه یافت. اگر چه این جنگ علتهای گوناگونی داشت اما مورخان یکی از علل آنرا، مساله فلسطین و شهر بیت المقدس و خراجگزار بودن مسیحیان این شهر برای مسلمانان ذکر می کنند. صلیبیون پس از نبردی سخت و محاصره طولانی بیت المقدس، وارد شهر شده و دست به قتل عام زدند و همه چیز را به عنوان غنیمت، غارت کردند.

بدین سان مسیحیان 90 سال بر فلسطین حکومت کردند. در مراحل پایانی جنگ دوم صلیبی (1149-1147م) مطابق با 544-542 ه صلاح الدین ایوبی صلیبیون را تار و مار کرد و بیت المقدس را باز پس گرفت و آنها را از سوریه و مصر و سایر مناطق بیرون راند.

پس از هفتمین جنگ صلیبی و مرگ آخرین پادشاه سلسله ایوبی، ممالیک حدود سه قرن زمام امور را در دست گرفته و بیت المقدس را نیز در اختیار داشتند و با سپاه مغول جنگیدند و آنها را شکست دادند و بازماندگان صلیبی ها را در عکا نابود ساختند. از سوی دیگر سلسله عثمانی با جنگهای طولانی و فتوحات عثمانی غازی در نبرد با مغولان و یونانیان، پایه گذاری شد. در زمان سلطان محمد فاتح در سال 1453م. شهر قسطنطنیه که مهمترین مرکز اقتدار صلیبیون و پایتخت روم شرقی بود فتح شد و به مدت 500 سال به پایتخت امپراطوری عثمانی تبدیل گردید.

اواخر قرن نوزدهم شورشهایی در فلسطین به وجود آمد. انگلستان در این سالها مدافع عثمانی بود، ناگهان تغییر روش داد و در برابر عثمانی قرار گرفت و از شورشیان حمایت کرد. از جمله «حسین، امیر مکه» را که نماینده عثمانی در حجاز و مردی جاه طلب بود تحریک کرد با حمایت انگلیس از عثمانی جدا شود. در چنین شرایطی عده ای از یهودیان، اندیشه ملت واحد یهود را مطرح کردند و برای تشکیل کشوری مستقل دست به اقداماتی زدند که کار آنها مورد تشویق و حمایت دولت انگلیس قرار گرفت.

این عده با گرفتن کمکهای مالی از یهودیان ثروتمند، برای پیشبرد مقاصد خود حزبی تشکیل دادند و نام صهیون را بر خود نهادند. در سال 1916 قرارداد « سایکس ـ پیکو» میان روسیه، فرانسه و انگلیس به امضا رسید تا به موجب آن سرزمینهای تجزیه شده از عثمانی را میان خویش تقسیم کنند. اما انگلیس که چندی بعد آن پیمان را مغایر با سلطه خود بر کانال سوئز دید در سال 1917 با استفاده از ضعف روسیه و انقلابی که در آن کشور به وقوع پیوست، از پیمان سرباز زد و فلسطین را تحت قیمومیت خویش در‌آورد.
ژ"
نظرات() 
nike free orbit ii sp black white
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:57 ق.ظ
<a href="http://www.alphonsotv.com/28/mens-adidas-gazelle-boost-green ">mens adidas gazelle boost green</a><a href="http://www.alphonsotv.com/29/jordan-future-horizon-2017 ">jordan future horizon 2017</a><a href="http://www.alphonsotv.com/3/air-jordans-blue-and-grey-for-girl ">air jordans blue and grey for girl</a><a href="http://www.alphonsotv.com/30/air-jordan-11-12-13-air-jordan-11-gamma-blue ">air jordan 11 12 13 air jordan 11 gamma blue</a>
nike free orbit ii sp black white http://www.kanunnamina.com/16/nike-free-orbit-ii-sp-black-white
latest nike air max 2013
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:56 ق.ظ
<a href="http://www.colgate-mail.com/13/air-huarache-ultra-br ">air huarache ultra br</a><a href="http://www.colgate-mail.com/14/nike-air-max-bw-gen-ii-black-persian-violet ">nike air max bw gen ii black persian violet</a><a href="http://www.colgate-mail.com/15/jordan-black-and-white-7s ">jordan black and white 7s</a><a href="http://www.colgate-mail.com/16/womens-grey-air-max-90-grey-air-max-90 ">womens grey air max 90 grey air max 90</a>
latest nike air max 2013 http://www.sunayinsaat.com/39/latest-nike-air-max-2013
nike lunarglide 7 black sky blue
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:56 ق.ظ
<a href="http://www.raleighareadentist.com/1/adidas-springblade-ignite-purple-yellow ">adidas springblade ignite purple yellow</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/10/adidas-yeezy-mens-shoes ">adidas yeezy mens shoes</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/11/kevin-durant-backpack ">kevin durant backpack</a><a href="http://www.raleighareadentist.com/12/nike-lunareclipse-2-introduced ">nike lunareclipse 2 introduced</a>
nike lunarglide 7 black sky blue http://www.gopokebar.com/4/nike-lunarglide-7-black-sky-blue
mens nike free 3 0 v3 in red black white
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:54 ق.ظ
<a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/13/ho-turf-palm ">ho turf palm</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/14/buy-cheap-nike-flyknit-racer ">buy cheap nike flyknit racer</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/15/this-air-tech-challenge-iii-black-deniminspired-by-andre-agassis-denim-shorts ">this air tech challenge iii black deniminspired by andre agassis denim shorts</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/16/air-max-free-shipping-china-nike-air-max-free-shipping ">air max free shipping china nike air max free shipping</a>
mens nike free 3 0 v3 in red black white http://www.featherinsight.com/27/mens-nike-free-3-0-v3-in-red-black-white
youth jaroslav halak 41 boston bruins replica player jersey
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:13 ق.ظ
<a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_22/youth-oscar-klefbom-77-edmonton-oilers-premier-player-jersey ">youth oscar klefbom 77 edmonton oilers premier player jersey</a><a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_23/mens-kevin-labanc-62-san-jose-sharks-replica-jersey ">mens kevin labanc 62 san jose sharks replica jersey</a><a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_24/womens-tom-wilson-43-washington-capitals-authentic-away-jersey ">womens tom wilson 43 washington capitals authentic away jersey</a><a href="http://www.freshadvantage.net/NHL_25/mens-travis-hamonic-24-calgary-flames-authentic-custom-jersey ">mens travis hamonic 24 calgary flames authentic custom jersey</a>
youth jaroslav halak 41 boston bruins replica player jersey http://www.astp-proton.net/NHL_25/youth-jaroslav-halak-41-boston-bruins-replica-player-jersey
youth adam morgan 46 philadelphia phillies custom jersey
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:12 ق.ظ
<a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_13/mens-nike-free-trainer-5-0%7eroyal-blue-and-white-weave%7esz-10-euc%7e ">mens nike free trainer 5 0~royal blue and white weave~sz 10 euc~</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_14/air-max-90-mercury ">air max 90 mercury</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_15/air-max-2011-leather-white-silver ">air max 2011 leather white silver</a><a href="http://www.feildenandmawson.net/Shoes_16/adidas-springblade-drive-2.0-red-purple ">adidas springblade drive 2.0 red purple</a>
youth adam morgan 46 philadelphia phillies custom jersey http://www.lazyotter.net/MNS_38/youth-adam-morgan-46-philadelphia-phillies-custom-jersey
kids game grover stewart 90 indianapolis colts jersey
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:11 ق.ظ
<a href="http://www.fishtherapy.net/MNS_40/mens-idrissa-gueye-17-everton-jersey ">mens idrissa gueye 17 everton jersey</a><a href="http://www.fishtherapy.net/NCAAF_31/youth-nate-anderson-29-missouri-tigers-jersey ">youth nate anderson 29 missouri tigers jersey</a><a href="http://www.fishtherapy.net/NCAAF_32/youth-anthony-della-fave-65-sacred-heart-pioneers-jersey ">youth anthony della fave 65 sacred heart pioneers jersey</a><a href="http://www.fishtherapy.net/NCAAF_33/youth-ayinde-eley-16-maryland-terrapins-jersey ">youth ayinde eley 16 maryland terrapins jersey</a>
kids game grover stewart 90 indianapolis colts jersey http://www.alphasevenenergy.net/NFL_30/kids-game-grover-stewart-90-indianapolis-colts-jersey
teal blue and black 13 jordans blue and black song
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:10 ق.ظ
<a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_17/finish-line-x-adidas-springblade-uncaged-new-colorways ">finish line x adidas springblade uncaged new colorways</a><a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_18/nike-air-max-tailwind-6-green ">nike air max tailwind 6 green</a><a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_19/new-yeezy-boost-350-v2 ">new yeezy boost 350 v2</a><a href="http://www.mrspaper.net/Shoes_2/nike-free-rn-anthracite ">nike free rn anthracite</a>
teal blue and black 13 jordans blue and black song http://www.sparkvideo.net/Shoes_8/teal-blue-and-black-13-jordans-blue-and-black-song
https://www.schweizerknive.dk
پنجشنبه 16 اسفند 1397 06:28 ب.ظ
Pսblished by tthe Swisѕ Army Ⲕnife Society.
math playground green mission
پنجشنبه 25 بهمن 1397 08:09 ق.ظ
I like the blo of you
math playground green mission
پنجشنبه 25 بهمن 1397 08:08 ق.ظ
Good post, thank for sharing
supreme new era big s beanie dopestudent
سه شنبه 23 بهمن 1397 02:49 ق.ظ
<a href="http://www.dhirendramedia.com/evoknit/sweet-lace-bucket-hat-women-bow-felt-hats-autumn-wear">sweet lace bucket hat women bow felt hats autumn wear</a><a href="http://www.dhirendramedia.com/extent/panama-final-score-world-cup-qualifying-recap-carli-lloyd-scores-hat-trick-as-usa-rolls">panama final score world cup qualifying recap carli lloyd scores hat trick as usa rolls</a><a href="http://www.dhirendramedia.com/fabulous/champion-ventair-skull-cap-cover">champion ventair skull cap cover</a><a href="http://www.dhirendramedia.com/face/nike-girl%60s-featherlight-dri-fit-adjustable-cap-with-built-in-ponytail-holder">nike girl`s featherlight dri fit adjustable cap with built in ponytail holder</a>
supreme new era big s beanie dopestudent http://www.elblace.com/heart/supreme-new-era-big-s-beanie-dopestudent
2018 new young nike free og
سه شنبه 23 بهمن 1397 02:49 ق.ظ
<a href="http://www.kursusteknisikomputer.com/grandmother/nike-mens-son-force-leather-trainers">nike mens son force leather trainers</a><a href="http://www.kursusteknisikomputer.com/hell/nike-2018-beautiful-x-nike-air-huarache-ultra-premium">nike 2018 beautiful x nike air huarache ultra premium</a><a href="http://www.kursusteknisikomputer.com/immediate/nike-kids-free-rn-2017-gs-racer-pinkblack-lava-glow">nike kids free rn 2017 gs racer pinkblack lava glow</a><a href="http://www.kursusteknisikomputer.com/improvement/air-jordan-mens-retro-12">air jordan mens retro 12</a>
2018 new young nike free og http://www.faslino.com/point/2018-new-young-nike-free-og
texans 2016 nfl draft fitted hat by
سه شنبه 23 بهمن 1397 02:49 ق.ظ
<a href="http://www.dluxurymagazine.com/detroit/vans-uk-sale-new-listing-vans-full-patch-starter-snapback-hat-blackblack-b51w86">vans uk sale new listing vans full patch starter snapback hat blackblack b51w86</a><a href="http://www.dluxurymagazine.com/directly/update-review-supreme-canvas-stripe-camp-caps-coral-red-check-vans-review">update review supreme canvas stripe camp caps coral red check vans review</a><a href="http://www.dluxurymagazine.com/discipline/nba-boston-celtics-adidas-womens-winter-knit-hat-cap-beanie-style-ku68w">nba boston celtics adidas womens winter knit hat cap beanie style ku68w</a><a href="http://www.dluxurymagazine.com/electric/nba-boston-celtics-adidas-womens-winter-knit-hat-cap-beanie-style-ku68w">nba boston celtics adidas womens winter knit hat cap beanie style ku68w</a>
texans 2016 nfl draft fitted hat by http://www.dluxurymagazine.com/entry/texans-2016-nfl-draft-fitted-hat-by
rasta beanie african map necklace set
سه شنبه 23 بهمن 1397 02:49 ق.ظ
<a href="http://www.kasamterepyaarkiserial.com/boutique/50%25off-acronym-x">50%off acronym x</a><a href="http://www.kasamterepyaarkiserial.com/chemistry/supreme-m16-bottle-opener">supreme m16 bottle opener</a><a href="http://www.kasamterepyaarkiserial.com/damage/sellers-nike-kd-8-kevin-durant-purplegrange">sellers nike kd 8 kevin durant purplegrange</a><a href="http://www.kasamterepyaarkiserial.com/definition/natures-plus-herbal-actives-red-yeast-rice-2-600mg-1.7%25-monacolins-60-vegan">natures plus herbal actives red yeast rice 2 600mg 1.7% monacolins 60 vegan</a>
rasta beanie african map necklace set http://www.rupaipavala.com/specials/rasta-beanie-african-map-necklace-set
givenchy 4g cap givenchy paris
سه شنبه 23 بهمن 1397 02:49 ق.ظ
<a href="http://www.otospotqu.com/hear/asher-toddler">asher toddler</a><a href="http://www.otospotqu.com/horror/adidas-originals-zx-8000-shoes-mita-x-adidas-originals-zx-8000-shoes-atmos-x">adidas originals zx 8000 shoes mita x adidas originals zx 8000 shoes atmos x</a><a href="http://www.otospotqu.com/images/buy-converse-chuck-taylor-all">buy converse chuck taylor all</a><a href="http://www.otospotqu.com/increase/nike-zoom-fly-sp-fast-light-orewood">nike zoom fly sp fast light orewood</a>
givenchy 4g cap givenchy paris http://www.fotomagicindia.com/animal/givenchy-4g-cap-givenchy-paris
understated sneakers sale
سه شنبه 23 بهمن 1397 02:48 ق.ظ
<a href="http://www.phxwholesaleproperties.com/alive/qst-guard-jkt-w-jackets">qst guard jkt w jackets</a><a href="http://www.phxwholesaleproperties.com/along/nike-air-huarache-run-ultra-br-fluorescent-green">nike air huarache run ultra br fluorescent green</a><a href="http://www.phxwholesaleproperties.com/also/new-air-jordan-14-retro-low-prm-phantom">new air jordan 14 retro low prm phantom</a><a href="http://www.phxwholesaleproperties.com/attend/nike-hypervenomx-proximo-ic-indoor-soccer-shoes-metallic-red-bronzewhite-black">nike hypervenomx proximo ic indoor soccer shoes metallic red bronzewhite black</a>
understated sneakers sale http://www.writersomavalliappan.com/zvezdochka/understated-sneakers-sale
vibram fivefingers kso purple silver
یکشنبه 13 آبان 1397 01:45 ق.ظ
<a href="http://www.ruthdurchslag.com/201505/mens-nike-free-run-5.0-all-orange ">mens nike free run 5.0 all orange</a><a href="http://www.ruthdurchslag.com/201506/womens-air-max-1-ultra-moire-trainer ">womens air max 1 ultra moire trainer</a><a href="http://www.ruthdurchslag.com/201507/nike-mens-air-max-ltd-3-running-sneakers ">nike mens air max ltd 3 running sneakers</a><a href="http://www.ruthdurchslag.com/201508/nike-mercurial-vapor-superfly-iii-fg-blue-white-orange ">nike mercurial vapor superfly iii fg blue white orange</a>
[url=http://www.clipatise.com/201705/vibram-fivefingers-kso-purple-silver]vibram fivefingers kso purple silver[/url]
nike blazer mid retro
یکشنبه 13 آبان 1397 01:45 ق.ظ
<a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201409/womens-nike-air-max-zero-red-orange ">womens nike air max zero red orange</a><a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201410/nike-free-blue-and-orange-mens ">nike free blue and orange mens</a><a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201411/womens-nike-flyknit-lunar-2-grey-yellow ">womens nike flyknit lunar 2 grey yellow</a><a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201412/nike-free-flyknit-4.0-womens-grey-green ">nike free flyknit 4.0 womens grey green</a>
[url=http://www.audio-video-huntsville.com/201601/nike-blazer-mid-retro]nike blazer mid retro[/url]
nike lunartempo 2 womens running shoe
یکشنبه 13 آبان 1397 01:43 ق.ظ
<a href="http://www.alpenimmobilieninvest.com/201501/nike-air-max-jr-chicago-white-sox ">nike air max jr chicago white sox</a><a href="http://www.alpenimmobilieninvest.com/201502/nike-air-huarache-womens-grey-orange ">nike air huarache womens grey orange</a><a href="http://www.alpenimmobilieninvest.com/201503/alternative-to-nike-free-3.0 ">alternative to nike free 3.0</a><a href="http://www.alpenimmobilieninvest.com/201504/nike-air-max-zero-womens-black-red ">nike air max zero womens black red</a>
[url=http://www.recoveredfamilies.com/201410/nike-lunartempo-2-womens-running-shoe]nike lunartempo 2 womens running shoe[/url]
nike lunar fly 306 qs black
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:55 ب.ظ
<a href="http://www.ricatech.club/31/air-jordan-1-grenadine-high-white ">air jordan 1 grenadine high white</a><a href="http://www.ricatech.club/32/air-jordan-4-legend-blue ">air jordan 4 legend blue</a><a href="http://www.ricatech.club/33/jordan-fitures ">jordan fitures</a><a href="http://www.ricatech.club/34/cheap-nike-air-max-vietnam ">cheap nike air max vietnam</a>
nike lunar fly 306 qs black http://www.fmtalent.club/3/nike-lunar-fly-306-qs-black
mens air jordan cp3 red
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:55 ب.ظ
<a href="http://www.grantdevelopers.club/28/luminous-mens-air-jordan-5-retro-black-white-red ">luminous mens air jordan 5 retro black white red</a><a href="http://www.grantdevelopers.club/29/2014-jordan-black-cement-3s ">2014 jordan black cement 3s</a><a href="http://www.grantdevelopers.club/3/air-jordan-blue-and-black-shoes ">air jordan blue and black shoes</a><a href="http://www.grantdevelopers.club/30/preview-nike-zoom-kobe-lite-ii ">preview nike zoom kobe lite ii</a>
mens air jordan cp3 red http://www.chicagorealestatelaw.net/14/mens-air-jordan-cp3-red
air jordan future high
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:55 ب.ظ
<a href="http://www.soliddesignsolutions.club/24/nike-mercurial-superfly-v-fg-football-blue-orange-black ">nike mercurial superfly v fg football blue orange black</a><a href="http://www.soliddesignsolutions.club/25/air-jordan-12-anti-fur-high-black-white ">air jordan 12 anti fur high black white</a><a href="http://www.soliddesignsolutions.club/26/vim-jordan-retro-3-air-jordan-retro-3-sport-blue ">vim jordan retro 3 air jordan retro 3 sport blue</a><a href="http://www.soliddesignsolutions.club/27/new-balance-990-yellow-dtlr-x-new-balance-990v4-dmv-releases-tomorrow ">new balance 990 yellow dtlr x new balance 990v4 dmv releases tomorrow</a>
air jordan future high http://www.fmrockandpop.net/18/air-jordan-future-high
retro jordans nice kicks
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:55 ب.ظ
<a href="http://www.eufunding2014-2020.net/13/nike-hyperrev ">nike hyperrev</a><a href="http://www.eufunding2014-2020.net/14/nike-sb-x-danijel-todorovic-swedish-blazer ">nike sb x danijel todorovic swedish blazer</a><a href="http://www.eufunding2014-2020.net/15/jordan-b-fly-all-star-881444-016 ">jordan b fly all star 881444 016</a><a href="http://www.eufunding2014-2020.net/16/womens-nike-internationalist-yellow-pink-nike-internationalist-pink-yellow ">womens nike internationalist yellow pink nike internationalist pink yellow</a>
retro jordans nice kicks http://www.newswise.club/29/retro-jordans-nice-kicks
women jordans spizike cheaper
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:55 ب.ظ
<a href="http://www.omnilush.net/1/adidas-nmd-r2-primeknit-white-black-release-date ">adidas nmd r2 primeknit white black release date</a><a href="http://www.omnilush.net/10/nike-air-max-95-volt-black ">nike air max 95 volt black</a><a href="http://www.omnilush.net/11/jordan-backpacks-blue-for-%2410 ">jordan backpacks blue for $10</a><a href="http://www.omnilush.net/12/total-air-max-uptempo-air-max-tempo ">total air max uptempo air max tempo</a>
women jordans spizike cheaper http://www.montessorinow.net/39/women-jordans-spizike-cheaper
kobe 11 for girls
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:55 ب.ظ
<a href="http://www.architecturephotographers.net/20/cheap-air-max-with-paypal ">cheap air max with paypal</a><a href="http://www.architecturephotographers.net/21/cheap-black-and-grey-jordans-grey-jordans-womens ">cheap black and grey jordans grey jordans womens</a><a href="http://www.architecturephotographers.net/22/electric-styles-discount-codes ">electric styles discount codes</a><a href="http://www.architecturephotographers.net/23/air-jordan-3-grape ">air jordan 3 grape</a>
kobe 11 for girls http://www.nanotagtechnology.net/21/kobe-11-for-girls
air jordan five shoes
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:55 ب.ظ
<a href="http://www.stiftungsverzeichnis.club/31/nike-roshe-for-sale-johannesburg ">nike roshe for sale johannesburg</a><a href="http://www.stiftungsverzeichnis.club/32/nike-air-max-speed-white-mens ">nike air max speed white mens</a><a href="http://www.stiftungsverzeichnis.club/33/nike-air-max-faze-leather-mens-running-shoes ">nike air max faze leather mens running shoes</a><a href="http://www.stiftungsverzeichnis.club/34/air-max-97-size-15 ">air max 97 size 15</a>
air jordan five shoes http://www.truckpower.club/14/air-jordan-five-shoes
womens nike air max bw womens nike air max 2012
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:53 ب.ظ
<a href="http://www.soliddesignsolutions.club/1/air-jordan-iii-retro-88-ebay ">air jordan iii retro 88 ebay</a><a href="http://www.soliddesignsolutions.club/10/nike-air-presto-qs-br ">nike air presto qs br</a><a href="http://www.soliddesignsolutions.club/11/nike-free-trainer-5.0-customize ">nike free trainer 5.0 customize</a><a href="http://www.soliddesignsolutions.club/12/girls-new-jordans-11-hot-sale-color-white-pink-with-fluorescent-powder-print3 ">girls new jordans 11 hot sale color white pink with fluorescent powder print3</a>
womens nike air max bw womens nike air max 2012 http://www.getcaptivated.net/9/womens-nike-air-max-bw-womens-nike-air-max-2012
womens nike air max thea white
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:53 ب.ظ
<a href="http://www.frgaming.net/6/air-jordan-2010-team-4-colorways ">air jordan 2010 team 4 colorways</a><a href="http://www.frgaming.net/7/buy-cheapest-snakeskin-xi-jordan ">buy cheapest snakeskin xi jordan</a><a href="http://www.frgaming.net/8/air-jordan-spizike-taupe-blue ">air jordan spizike taupe blue</a><a href="http://www.frgaming.net/9/nike-lebron-11-low-gs-volt-photo-blue-pink ">nike lebron 11 low gs volt photo blue pink</a>
womens nike air max thea white http://www.institutolant.net/34/womens-nike-air-max-thea-white
unisex converse chuck taylor hi top casual shoes
چهارشنبه 9 آبان 1397 08:53 ب.ظ
<a href="http://www.stclairshoresdental.club/28/nike-hyperdunk-glow-in-the-dark ">nike hyperdunk glow in the dark</a><a href="http://www.stclairshoresdental.club/29/air-jordan-retro-1-bhm ">air jordan retro 1 bhm</a><a href="http://www.stclairshoresdental.club/3/nike-cortez-blue-tick-nike-cortez-blue-tick ">nike cortez blue tick nike cortez blue tick</a><a href="http://www.stclairshoresdental.club/30/li-ning-way-of-wade-3-announcement ">li ning way of wade 3 announcement</a>
unisex converse chuck taylor hi top casual shoes http://www.delehantyfuneralhome.net/8/unisex-converse-chuck-taylor-hi-top-casual-shoes
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo